Կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում Իրանի դեմ ԱՄՆ կողմից պատժամիջոցների խստացումը միջազգային իրավունքի նորմերի խախտում է: Այսպիսի հայտարարությամբ է հանդես եկել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին ՀԱՀ նախագահ Սիրիլ Ռամապոսի հետ հեռախոսազրույցում:
«Մինչ ամբողջ աշխարհում տարածվում է կորոնավիրուսը եւ առաջանում է պետությունների հարաբերություններում շտկումներ կատարելու անհրաժեշտությունը, ԱՄՆ-ն, ցավոք, խստացնում է իրանցի ժողովրդի դեմ ուղղված պատժամիջոցները: Վաշինգտոնը խախտում է ոչ միայն միջազգային իրավունքի նորմերը, այլեւ միջազգային բժշկասանիտարական կանոնները՝ խոչընդոտելով Իրան բժշկական ապրանքների ուղարկմանը»,- «Ֆարս» գործակալության փոխանցմամբ՝ երեքշաբթի ասել է նա:
Գործակալությունը հայտնում է, որ Ռամապոսն իր հերթին նույնպես ընդգծել է Վաշինգտոնի կողմից Թեհրանի դեմ կիրառվող միջոցառումների անժամանակ լինելը: «Ներկայումս անհրաժեշտ է համատեղ աշխատանք ընդհանուր թշնամուն՝ կորոնավիրուսին դիմակայելու համար: Հիմա մարդկանց համար խնդիրներ ստեղծելու անհարմար ժամանակ է՝ նրանց դեմ պատժամիջոցներ սահմանելով կամ նրանց վրա ճնշում գործադրելով»,- նշել է ՀԱՀ նախագահը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ապրիլի 22-ին հայտնել էր, որ ՌԾՈՒ-ին կարգադրել է ոչնչացնել իրանական ցանկացած մոտորանավ, որը ծովում ամերիկյան նավերին խոչընդոտ կստեղծի: Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատար Հոսեյն Սալամին իր հերթին հաջորդ օրը հայտարարել էր, որ Իրանի զինված ուժերը կհարձակվեն երկրի անվտանգությանը սպառնացող ԱՄՆ նավերի վրա:
ԱՄՆ-ի եւ Իրանի հարաբերությունները կտրուկ սրվել են 2018 թվականի մայիսի 8-ին ՀԳՀԾ համաձայնագրից միակողմանի կարգով Վաշինգտոնի դուրս գալուց եւ Թեհրանի ռեժիմի դեմ ամերիկյան տնտեսական պատժամիջոցների վերականգնումից հետո, այդ թվում՝ նավթի արտահանման ոլորտում:

Ужесточение санкций со стороны США в отношении Ирана в условиях пандемии коронавируса является нарушением норм международного права. С таким заявлением выступил президент Ирана Хасан Роухани во время телефонного разговора с президентом ЮАР Сирилом Рамапосой.
«В то время, когда по всему миру распространяется коронавирус и возникает необходимость внести коррективы в отношения между государствами, США, к сожалению, ужесточают санкции, направленные против иранского народа. Вашингтон нарушает не только нормы международного права, но и международные медико-санитарные правила, препятствуя отправке в Иран медицинских товаров», - приводит его слова во вторник агентство Фарс.
Как сообщает агентство, со своей стороны Рамапоса также подчеркнул несвоевременность мер, принимаемых Вашингтоном против Тегерана. «В настоящее время необходима совместная работа для противостояния общему врагу - коронавирусу. Сейчас неподходящее время для того, чтобы создавать людям проблемы, вводя против них санкции или оказывая на них давление», - указал президент ЮАР, передает ТАСС
22 апреля президент США Дональд Трамп сообщил, что дал указание ВМС уничтожать любые иранские катера, создающие препятствия американским судам на море. В свою очередь командующий Корпусом стражей исламской революции (КСИР, элитные части ВС Ирана) Хосейн Салами на следующий день заявил, что вооруженные силы Ирана будут атаковать корабли США, угрожающие безопасности страны.
Отношения между США и Ираном резко обострились после одностороннего выхода Вашингтона из СВПД 8 мая 2018 года и восстановления против Тегерана режима американских экономических санкций, в том числе в сфере нефтяного экспорта.