Այս փուլում վարակի տարածման ինտենսիվությունը ցույց է տալիս, որ կարող ենք գնալ որոշ սահմանափակումների հանման։ Aravot.am-ի հաղորդմամբ՝ «Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամի (ՔՈԱՖ) ինստագրամյան «INSTALIVE» զրուցաշարի ընթացքում քիչ առաջ հայտարարել է ՀՀ փոխվարչապետ, ՀՀ պարետ Տիգրան Ավինյանը:
Օգտատերերի մեծամասնությանը հետաքրքրում էր՝ ե՞րբ կկարողանան աշխատել, ե՞րբ հասանելի կլինեն սպասարկման ոլորտի ծառայությունները, ե՞րբ կաշխատի տրանսպորտը, նա պատասխանեց.
«Որոշ սահմանափակումներ հանվել են՝ մարդկանց ինքնամեկուսացման սահմանափակումները, շինարարության, մշակվող արդյունաբերության ոլորտի սահմանափակումները: Շատ մեծ հավանականությամբ մայիսի 4-ից կրկին մեծ փաթեթով սահմանափակումներ վերացվելու են մշակվող արդյունաբերությունում, սպասարկման ոլորտում՝ գեղեցկության սրահներում, վարսավիրանոցներում եւ մի քանի այլ նմանատիպ տեսակի գործունեության տեսակներում՝ անպայման որոշակի կանոնների պահպանմամբ: Հետագայում դիտարկվելու է բացօթյա սրճարանների բացման հնարավորությունը, հետագայում նոր արդեն փակ սննդի օբյեկտների բացման հնարավորությունը»:

In this stage, the intensity of spread of the coronavirus shows that we can lift some restrictions. This is what Deputy Prime Minister of Armenia, Commandant for the state of emergency Tigran Avinyan said during the Children of Armenia Fund’s (COAF) INSTALIVE series, according to Aravot.am.
Most users wanted to know when they can work, when services will be available and when public transport will operate, and in response, Avinyan said the following:
“Some restrictions have been lifted, including restrictions on people’s self-isolation, construction and processing industry. Starting from May 4, restrictions will also be lifted in the processing industry and service sector (beauty parlors, barber shops and other similar types of services) again, but certain rules must be followed. Later, the possibility of opening outdoor cafes will be considered, and later the opening of closed facilities.”