ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ կորոնավիրուսի հետ կապված Չինաստանի գործողությունները ապացույցն են այն բանի, որ Պեկինը «հնարավոր ամեն ինչ կանի», որպեսզի ինքը չհաղթի երկրորդ ժամկետի համար։ Reuters-ին տված հարցազրույցում Թրամփը հայտարարել է, որ տարբեր տարբերակներ է դիտարկում վիրուսի պատճառով Չինաստանի համար հետեւանքների տեսակետից։ «Ես շատ բան կարող եմ անել»,- ասել է նա։
Թրամփը Չինաստանին է վերագրում համաշխարհային համավարակի մեղքը, որը 58 000 մարդու մահվան պատճառ է դարձել ԱՄՆ-ում եւ ամերիկյան տնտեսությունը տարել է խորը ռեցեսիայի՝ սպառնալիքի տակ դնելով եւս մեկ ժամկետ ղեկավարելու նրա հույսերը։
Թրամփի խոսքերով՝ Չինաստանը պետք է ավելի ակտիվորեն եւ ավելի վաղ հայտներ աշխարհին կորոնավիրուսի մասին։ «Չինաստանն ամեն ինչ արել է, որ ես պարտվեմ մրցպայքարում»,- ասել է Թրամփը։ Նա հավելել է, թե հավատում է, որ Պեկին ուզում է, որ իր մրցակից Ջո Բայդենը հաղթի, որպեսզի թուլացնի ճնշումը, որը Թրամփը գործադրել է Չինաստանի վրա՝ առեւտրի եւ այլ հարցերում։

Президент США Дональд Трамп считает, что действия Китая в связи с коронавирусом являются доказательством того, что Пекин «сделает все возможное», чтобы он не выиграл второй срок. В интервью Reuters Трамп заявил, что рассматривает различные варианты с точки зрения последствий для Китая из-за вируса. «Я могу многое», - сказал он.
Трамп возлагает вину на Китай за глобальную пандемию, которая унесло жизни 58 000 человек в Соединенных Штатах и привела американскую экономику к глубокой рецессии, поставив под угрозу его надежды на еще один четырехлетний срок.
По словам Трампа, Китаю следовало бы более активно и раньше сообщить миру о коронавирусе . «Китай сделает все возможное, чтобы я проиграл эту гонку», - сказал Трамп. Он сказал, что верит, что Пекин хочет, чтобы его оппонент-демократ Джо Байден выиграл гонку, чтобы ослабить давление, которое Трамп оказал на Китай по поводу торговли и других вопросов.