Փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանն այսօր՝ ապրիլի 30–ին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Քիչ առաջ ՀՀ գլխավոր դատախազը հայտնեց լրագրողներին, որ Արթուր Դանիելյանի նկատմամբ Ալեն Սիմոնյանի կողմից հարձակում գործելու վերաբերյալ նյութերը հետագա նախապատրաստման համար փոխանցվել են Հատուկ քննչական ծառայությանը:
Հիշեցնեմ, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 190 հոդվածի 6-րդ մասի համաձայն նախաքննությունը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների, պետական ծառայություն իրականացնող անձանց` իրենց պաշտոնեական դիրքի կապակցությամբ հանցակցությամբ կամ նրանց կատարած հանցագործությունների, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 149, 150, 1541 , 1542, 154.9, 314.2, 314.3, 310.1 հոդվածներով կատարում են հատուկ քննչական ծառայության քննիչները:
Այսինքն, այս պահից պետք է հասկանանք, որ գլխավոր դատախազը Ա.Սիմոնյանի արարքում տեսնում է հանցակազմի առերևույթ տարրեր, հակառակ դեպքում նյութերը ՀՔԾ-ին փոխանցելը առնվազն տարօրինակ է: Այս գործով ՀՔԾ-ն շանս ունի առնվազն մասամբ ազատվելու իշխանության մահակ լինելու ձևավորված պիտակից և իրականացնելու օբյեկտիվ քննություն, քանի որ արդեն իսկ բավականաչափ փաստական տվյալներ ունեն դեպքի մասին»:

Advocate Tigran Atanesyan posted the following on his Facebook page today:
“A while ago, the Prosecutor General of Armenia told reporters that the materials regarding the case of attack by Alen Simonyan on Artur Danielyan have been transmitted to the Special Investigation Service for preparation of a report.
I would like to remind that, in accordance with part 6 of Article 190 of the Criminal Procedure Code of Armenia, preliminary investigations of complicity by administrative employees of the legislative, executive and judicial powers and public servants in regard to official position or crimes committed by them, as well as under relevant articles of the Criminal Code of Armenia are conducted by the investigators of the Special Investigation Service.
This means that, from this moment, we need to understand that the Prosecutor General sees prima facie elements of corpus delicti in the act of Alen Simonyan; otherwise, transmitting materials to the Special Investigation Service is awkward, to say the least. With this case, the Special Investigation Service has a chance to relieve itself of being labeled as a bludgeon of the authorities and conduct an objective investigation since it already has quite a lot of factual data.”