Մեր առջեւ կանգնած է 30 տարվա ընթացքում 2-2,5 մլն մարդու հայրենադարձությունն ապահովելու ռազմավարական խնդիր։ Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի մշտական հանձնաժողովի նիստում ապրիլի 30-ին հայտարարեց սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Սակայն, նրա խոսքերով, դա անելու համար, եւ հիմնավոր անելու համար, պատասխանատու եւ երկարաժամկետ հիմունքներով, անհրաժեշտ կլինի համապատասխան պայամաններ ստեղծել։

During today’s session of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport of the National Assembly of Armenia, High Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia Zareh Sinanyan answered deputies’ questions and declared that the Armenian government has set the strategic objective to ensure repatriation of 2-2.5 million Armenians in the course of 30 years.
Sinanyan added that it will be necessary to create appropriate conditions to achieve this strategic objective and achieve it circumstantially and explained that economic growth serves as a key element.