Եթե Զարեհ Սինանյանը հայտարարում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր պատրաստ չէ «մասշտաբային ռեպատրիացիային», դա առաջին հերթին նշանակում է, որ ինքն ընդունում է իր ձախողությունը ստանձնած առաքելության մեջ, ապա նաև իր մաս կազմած իշխանության ձախողությունը թե՛ Հայաստանի, թե՛ արտերկրի հայության առաջ։ Այս մասին ասվում է ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի Հայրենադարձների խորհրդատվության գրասենյակի տարածած հայտարարությունում։
«Զարմանքով ընթերցեցինք մամուլի տարբեր աղբյուրներում զետեղված՝ Սփյուռքի գործերով գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի ելույթը այն մասին, թե «գնալով արտերկիր ու այցելելով սփյուռքի համայնքներ՝ հայրենադարձություն խթանելը իրենց համար առաջնային խնդիր չեն դնում» (մեջբերումը՝ «Առավոտ»֊ից), եւ կամ՝ «ես պետք է ասեմ, որ մենք պատրաստ չենք մասշտաբային ռեպատրիացիային։ Եթե նման բան տեղի ունենա, եկեք անկեղծ լինենք՝ մենք դրան պարզապես պատրաստ չենք» (Սինանյանի ուղիղ խոսքի մեջբերումը՝ դարձյալ «Առավոտ»-ից)։ Մենք սպասեցինք այս լուրի հերքմանը, կամ որևէ այլ պարզաբանման, որը սակայն տեղի չունեցավ։ Հետևաբար, որպես Հայրենադարձների խորհրդատվության գրասենյակ, պարտավորված ենք արձագանքել այս ելույթին։
Առաջին հերթին ցանկանում ենք ընդգծել, որ հայրենադարձությունը երբեք չի կարող սպասել երկրի «պատրաստ» լինելուն. եթե պրն. Սինանյանի պատկերացմամբ հայրենիքում հաստատվելու տրամադրություն ունեցող մեր հայրենակիցները սպասում են, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունը դառնա աշխարհի ամենազարգացած և ամենաապահով երկիրը, և իրենք այդ ժամանակ հաստատվեն այստեղ, ապա չարաչար սխալվում է։ Իսկ եթե պրն. Սինանյանն ի՛նքը հայրենիք էր վերադարձել, մտածելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունն իր նոր իշխանությամբ արդեն դարձել է դրախտավայր, դարձյա՛լ չարաչար սխալվել էր։ Ավելի՛ն. եթե նա հայտարարում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր պատրաստ չէ «մասշտաբային ռեպատրիացիային», դա առաջին հերթին նշանակում է, որ ինքն ընդունում է իր ձախողությունը ստանձնած առաքելության մեջ, ապա նաև իր մաս կազմած իշխանության ձախողությունը թե՛ Հայաստանի, թե՛ արտերկրի հայության առաջ։ Նա ապացուցում է, որ Հայաստանի իշխանությունները դեռևս չեն ընկալել հայրենադարձության գաղափարական էությունը։
Մասսայական հայրենադարձության համար անհրաժեշտ է մեկ բան՝ հստակ, ընկալելի, համապարփակ և կարճ օրինական փաթեթ, որը կկարգավորի հայրենադարձության գործընթացը։ Նմանօրինակ օրենքի մշակումից խուսափել են Հայաստանի ղեկավարությունն ստանձնած բոլոր իշխանությունները՝ անխտիր եւ դիմել են միմիայն ձևական քայլերի, մինչդեռ հայրենադարձությունը Հայաստանի համար ռազմավարական կարևորություն ներկայացնող խնդիր է։ Եթե պրն. Սինանյանը կարողանա ապահովել վերոնշյալ օրենքի ընդունումը, ապա հայ ժողովրդի տարբեր շերտեր իրե՛նք կբարձրացնեն հայրենադարձության ալիքն ու գալով Հայաստան՝ իրենց աշխատանքով ու քրտինքով մասնակից կդառնան Հայաստան երկրի և Հայաստան պետության կառուցման և զարգացման գործընթացներին։

The Consultation Office for Diaspora Armenian Repatriates (Repats' Advisory Office) of the Supreme Body of the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun political party’s Armenia Chapter has issued the following statement:
“The Consultation Office for Diaspora Armenian Repatriates was surprised by the statement by High Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia Zareh Sinanyan who said the following: “When I visit different countries and Armenian communities, I see that promoting repatriation is not a primary issue for the Armenian communities” (cited from Aravot Daily) and “I must say that Armenia is not ready for large-scale repatriation. If this happens, let’s be honest, we’re simply not ready for that” (cited from Aravot Daily). The Office waited for refutation of this statement, or any other clarification, but in vain. Therefore, as the Consultation Office for Diaspora Armenian Repatriates, it is our duty to respond to this.
First of all, we would like to emphasize that a country can never be “ready” for repatriation. If Mr. Sinanyan thinks our compatriots wishing to settle in the homeland are waiting for Armenia to become the most developed and safest country in the world for them to come and settle, he is wrong. If he declares that the Republic of Armenia is not ready for “large-scale repatriation” today, this means he accepts that he has failed in his mission and he acknowledges the failure of the government that he is a part of. He proves that the Armenian authorities still haven’t perceived the ideological essence of repatriation.
The only thing necessary for massive repatriation is clear-cut, perceptible, comprehensive and brief legislation that will regulate the process of repatriation. All the past governments of Armenia have avoided developing a law on repatriation and have only formally developed a law, but repatriation is an issue that is of strategic importance for Armenia. If Mr. Sinanyan can ensure adoption of this law, Armenians of the world themselves will raise the wave of repatriation and come to Armenia to participate in the development and advancement of Armenia through their hard work.”