ԱՀ Պարետի 14.04.2020թ. ընդունած N 5 որոշմամբ՝ Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Կոճողոտ, Հաթերք և Վերին Հոռաթաղ, Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ և Քաշաթաղի շրջանի Ծիծեռնավանք, Միրիկ և Մոշաթաղ համայնքներում սահմանվել էին անձանց ազատ տեղաշարժի իրավունքի նկատմամբ ժամանակավոր սահմանափակումներ: Այս մասին հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից:
Պարետի 17.04.2020թ. N 7 որոշմամբ հանվել էին Քաշաթաղի շրջանի Ծիծեռնավանք, Միրիկ և Մոշաթաղ, իսկ 28.04.2020թ. . N 10 որոշմամբ՝ Մարտակերտի շրջանի Կոճողոտ, Հաթերք և Վերին Հոռաթաղ համայնքներում վերոնշված որոշմամբ սահմանված սահմանված սահմանափակումները:
ԱՀ Պարետի այսօրվա նոր՝ 02.05.2020թ. N 11 որոշմամբ, նախորդ որոշումը ճանաչվում է ուժը կորցրած, այսինքն՝ Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ համայնքում եւ ս հանվում են նախկինում սահմանված սահմանափակումները:

Согласно решению N 5 коменданта Республики Арцах от 14.04.2020 г. , в общинах Кочохот, Атерк и Верин Оратах Мартакертского, Карвачар Шаумянского, Цицернакаванк, Мирик и Мошатах Кашатахского районов были введены временные ограничения на право свободы передвижения. Об этом сообщает информационный штаб Арцаха.
По решению N 7 коменданта Республики Арцах от 17.04.2020 г. были сняты ранее введенные ограничения в общинах Цицернакаванк, Мирик и Мошатах Кашатахского района, а по решению N 10 от 28.04.2020 г. – ограничения, введенные  в общинах Кочохот, Атерк и Верин Оратах Мартакертского района.
Согласно новому решению коменданта N 11 от 02.05.2020 г., прежнее решение признано потерявшим силу, то есть в общине Карвачар Шаумянского района также снимаются введенные в прошлом ограничения.