ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ձգտում է, որպեսզի երկրի դպրոցներն ու համալսարանները սեպտեմբերին սկսեն գործել սովորական ռեժիմով: Այս մասին նա հայտարարել է Fox News-ի եթերում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այո, ես ուզում եմ, որպեսզի դրանք վերադառնան: Մեզ անհրաժեշտ է, որպեսզի երկիրը վերադառնա [սովորական կյանքի]: Ես չեմ ուզում, որ այս վիճակն անվերջ շարունակվի»,- ասել է Սպիտակ տան ղեկավարը` պատասխանելով հարցին` արդյոք մտադրություն ունի դպրոցներին ու համալսարաններին կոչ անել վերաբացվել սեպտեմբերին:
ԱՄՆ նահանգներից շատերում համավարակի հետ կապված գործում են միայն խանութներն ու դեղատները: Ռեստորաններն ու սրճարանները միայն պատվերներով եւ առաքմամբ են աշխատում:  Մարզադահլիճները, թանգարանները, ուսումնական հաստատությունները, կինոթատրոնները եւ թատրոնները փակ են: Միացյալ Նահանգների նախագահն ապրիլի 16-ին հայտարարել էր, որ իշխանությունները ձեռնամուխ են լինում «երկրի բամցմանը»: Վարչակազմը հրապարակել էր նոր առաջարկությունները` կորոնավիրուսի պատճառով ներդրված միջոցառումների փուլային վերացման վերաբերյալ: Ընդ որում, Թրամփը շեշտել էր, որ նահանգապետերը կկարողանան ինքնուրույն որոշում կայացնել, թե երբ պետք է վերացնել սահմանափակումները, քանի որ իրավիճակը յուրաքանչյուր նահանգում տարբեր է:
Ըստ Հոփկինսի համալսարանի, որը հաշվարկներ է կատարում դաշնային եւ տեղական իշխանություններից ստացված տվյալների հիման վրա` ԱՄՆ-ում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման ավելի քան 1.15 միլիոն դեպք, մահացել է ավելի քան 67,6 հազար մարդ:

Президент США Дональд Трамп стремится к тому, чтобы школы и университеты страны в сентябре возобновили занятия в обычном режиме. Об этом он заявил в эфире телеканала Fox News, передает ТАСС.
«Да, я хочу, чтобы они вернулись. Нам нужно, чтобы страна вернулась [к привычному укладу жизни]. Я не хочу, чтобы это продолжалось до бесконечности», - сказал глава Белого дома, отвечая на вопрос о том, намерен ли он призвать школы и вузы открыться в сентябре.
В большинстве американских штатов в связи с пандемией в настоящее время работают лишь реализующие товары первой необходимости магазины и аптеки. Рестораны и кафе принимают заказы только навынос. Спортзалы, музеи, учебные заведения, кинозалы и театры закрыты. Президент США 16 апреля объявил, что власти приступают к «открытию страны». Администрация обнародовала новые рекомендации для поэтапной отмены мер, введенных из-за коронавируса. Трамп при этом подчеркнул, что губернаторы смогут сами решать, когда снимать ограничения, поскольку ситуация в каждом из штатов разная.
По информации Университета Джонса Хопкинса, который проводит подсчеты на основе сведений федеральных и местных властей, в США зафиксировано более 1,15 млн случаев заражения коронавирусом, умерли свыше 67,6 тыс. человек.