Ռուսաստանում նոր կորոնավիրուսային ինֆեկցիայով վարակման դեպքերի թիվը մեկ օրում աճել է 10 հազար 581-ով եւ հիմա կազմում է երկրի բոլոր տարածաշրջաններում 145 268: Այս պահին ապաքինվել է 18 հազար մարդ, մահացել է 1 356-ը, այսօր լրագրողներին հայտնել են նոր կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի տարածման դեմ պայքարի օպերատիվ շտաբում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Շտաբի տվյալների համաձայն՝ օրական աճը կազմել է 7,9 տոկոս: Նշվում է, որ նոր գրանցված դեպքերից 5 352-ը (50,6 տոկոս) առանց ախտանիշների են:
Վարակման նոր 5 795 դեպք է գրանցվել Մոսկվայում (օրական աճը՝ 8,4 տոկոս), մայրաքաղաքում ընդհանուր այսպիսի ախտորոշում է կատարվել 74 401 մարդու մոտ: Նոր դեպքեր են հաստատվել նաեւ ՌԴ եւս 81 սուբյեկտի մոտ, այդ թվում՝ 803 Մոսկվայի մարզում, 317՝ Սանկտ Պետերբուրգում, 280՝ Մուրմանսկի մարզում, 160՝ Դաղստանում, 157՝ Նիժեգորոդյան մարզում, 105՝ Կաբարիդինո Բալկարիայում:
Ապաքինվել եւ հիվանդանոցներից դուրս է գրվել 68 տարածաշրջանում 1 456 մարդ, այդ թվում՝ 544 մարդ Մոսկվայում, 136՝ Սանկտ Պետերբուրգում, 43՝ Դաղստանում, 41-ական՝ Պերմի եւ Տվերի մարզերում:
Մեկ օրում հաստատվել է մահվան 76 դեպք, որից 35-ը՝ Մոսկվայում, 5-ը՝ Վլադիմիրի մարզում, 3-ական՝ Սանկտ Պետերբուրգում, Բրյանսկի, Կալինինգրադի եւ Տվերի մարզերում, 2-ական՝ Ստավրոպոլի երկրամասում, Կոմի Հանրապետությունում, Վոլգոգրադի, Վորոնեժի, Կեմերովոյի եւ Նովոսիբիրսկի մարզերում: Մեկական մարդ է մահացել Ինգուշեթիայում, Թաթարստանում, Մորդովայում, Ուդմուրտիայում, Ալթայի եւ Կրասնոդարի երկրամասերում, Ռոստովի, Պենզայի, Իվանովոյի, Սմոլենսկի եւ Չելյաբինսկի մարզերում, ինչպես նաեւ Խանտի-Մանսիյսկ Ինքնավար մարզում:
Հյուսիսային Օսիան դարձել է ՌԴ 17-րդ տարածաշրջանը, որտեղ կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը հազարից անցել է: Ըստ շտաբի տվյալների՝ տարածաշրջանում մեկ օրում հաստատվել է 79 նոր դեպք, Հյուսիսային Օսիայում ընդհանուր կա 1069 վարակակիր: Վարակակիրների թիվը հազարից անցնում է եւս 16 տարածաշրջաններում. Մոսկվայում վարակակիր է 74 հազար 401 մարդ, Մերձմոսկվայում՝ 14 հազար 939, Սանկտ Պետերբուրգում՝ 5 346, Նիժեգորոդյան մարզում՝ 2 852, Մուրմանսկի մարզում՝ 1 974, Դաղստանում՝ 1 958, Կրասնոդարի երկրամասում՝ 1 340, Տուլայի մարզում՝ 1 293, Ռոստովի մարզում՝ 1 263, Բրյանսկի մարզում՝ 1 250, Կալուգայի մարզում՝ 1 217, Սվերդլովսկի մարզում՝ 1 144, Ռյազանի մարզում՝ 1 137, Բաշկորտոստանում՝ 1102, Թաթարստանում՝ 1 117 եւ Լենինգրադի մարզում՝ 1096:

Число случаев заражения новой коронавирусной инфекцией в России выросло за сутки на 10 тыс. 581 и сейчас составляет 145 тыс. 268 во всех регионах страны. Выздоровело на данный момент более 18 тыс. человек, 1 356 умерло, сообщили журналистам в понедельник в оперативном штабе по борьбе с распространением новой коронавирусной инфекции, передает ТАСС
Согласно данным штаба, суточный рост составил 7,9%. Отмечается, что 5 352 (50,6%) случаев из новых зафиксированных выявлены как бессимптомные.
Новые 5 795 случаев заражения зафиксированы в Москве (суточный рост 8,4%), всего в столице такой диагноз поставили 74 тыс. 401 человеку. Также новые случаи подтверждены еще в 81 субъекте РФ, в том числе 803 в Московской области, 317 в Санкт-Петербурге, 280 в Мурманской области, 160 в Республике Дагестан, 157 в Нижегородской области, 105 в Кабардино-Балкарии.
Выписаны по выздоровлению 1 456 человек в 68 регионах, в том числе 544 человека в Москве, 136 в Санкт-Петербурге, 43 в Дагестане, по 41 в Пермском крае и Тверской области.
За сутки подтверждено 76 летальных случаев, из них 35 в Москве, 5 во Владимирской области, по три в Санкт-Петербурге, Брянской, Калининградской и Тверской областях, по два в Ставропольском крае, Республике Коми, Волгоградской, Воронежской, Кемеровской и Новосибирской областях. По одному человеку умерло в республиках Ингушетия, Татарстан, Мордовия, Удмуртия, Алтайском и Краснодарском краях, Ростовской, Пензенской, Ивановской, Смоленской и Челябинской областях, а также в Ханты-Мансийском АО.
Северная Осетия стала 17-м регионом РФ, где число заразившихся коронавирусом превысило 1 тыс. Согласно данным штаба, за сутки подтверждено 79 новых случаев в регионе, всего в Северной Осетии 1069 заразившихся. Число заразившихся превышает тысячу человек в еще 16 регионах: в Москве их 74 тыс. 401 человек, в Подмосковье - 14 тыс. 939, в Санкт-Петербурге - 5 346, в Нижегородской области - 2 852, в Мурманской области - 1 974, в Дагестане - 1 958, в Краснодарском крае - 1 340, в Тульской области - 1 293, в Ростовской области - 1 263, в Брянской области - 1 250, в Калужской области - 1 217, в Свердловской области - 1 144, в Рязанской области - 1 137, в Республике Башкортостан - 1102, в Республике Татарстан - 1117 и Ленинградской области - 1096.