Լիբանանի նախագահ Միշել Աունը հայտարարել է, որ իր երկիրը որոշում է կայացրել ինքնուրույն դուրս գալ ճգնաժամից, բայց միաժամանակ միջազգային աջակցության ակնկալիք ունի, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Մենք սխալ տնտեսական ռազմավարությունների շարք ենք ունեցել, որոնք ուղեկցվել են իշխանական մակարդակի կոռուպցիայով եւ վարչական լճացումով, ինչպես նաեւ կորցրել ենք Լիբանանի քաղաքացու հավատը պետության նկատմամբ»,-ասել է Աունը:
Նա ընդգծել է, որ ներկա կառավարությունը կազմված է չքաղաքականացված մասնագետներից եւ պատրաստվում է հայտարարել տնտեսական ռազմավարության մասին, որը նպատակ ունի Լիբանանը դուրս բերել ճգնաժամից:
«Ինչ վերաբերում է ռուսական օգնությանը, այստեղ շփումները շարունակում են բաց մնալ»,-ասել է Լիբանանի նախագահը:

Президент Ливана Мишель Аун заявил, что его страна приняла решение о том, чтобы выбраться из кризиса самостоятельно, но при этом рассчитывает на международную поддержку. Об этом сообщает РИА Новости.
«Мы прошли длинную череду неверных экономических стратегий, которые сопровождались коррупцией на уровне власти и административным застоем, а также потеряли веру ливанского гражданина в его государство», — сказал Аун.
Он отметил, что современное правительство состоит из неполитизированных специалистов и готовится к объявлению экономической стратегии, которая призвана вывести Ливан из кризиса.
«Что касается российской помощи для Ливана, тут контакты продолжают быть открытыми», — сказал ливанский лидер.