Մենք կարծում ենք, որ մայիս-հունիս ամիսների համար պետք է 100 մլրդ դրամ ծախսել, այսինքն՝ մայիս ամսին պետք է 100 մլրդ դրամ ներարկել տնտեսության մեջ, որպեսզի ՀՀ քաղաքացիներին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերվի: Այս մասին Facebook-ի իր էջում հրապարակած տեսանյութում նշեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«Երկրում սկսված այս բանավեճի առիթն ամբողջությամբ մեր առաջարկն է: Այսինքն որեւէ բովանակային քննարկում չկա, բացի անձնական վիրավորանքներից, եւ եթե կա որեւէ քննարկում, դա այն մասին է, որ փող չկա: Մենք այս օրերի ընթացքում անընդհատ ապացուցել ենք, որ փողը կա: Այդ լրացուցիչ եկամուտը, որ ունի պետությունը կազմում է մոտ 380 մլրդ դրամ: Այդտեղ վստահաբար կա 100 մլրդ դրամի ազատ գումար: Բայց տեսեք, ինչ է կատարվում. Զուտ այդ առաջարկն անելու համար, զուտ մարդկանց տեղեկացնելու համար, որ մենք ունենք փող եւ այդ փողով ենք մտել ճգնաժամի մեջ, եւ կարող ենք մարդկանց աջակցել, մենք դարձել ենք թիրախ տարատեսակ հայհոյախառն ելույթների, մեզ ուղղված զրպարտանքների: Բայց դա որեւէ ձեւով չի կասեցնելու մեր ընթացքը»,-հայտարարեց Մարուքյանը:
Նա հիշեցրեց, որ իրենց առաջարկի բովանդակությունն այն է, որ 100 հազար դրամ պետք է տրամադրվեր 500 հազար ընտանիքներին, եւ պետք է մեկ ամսվա հավելյալ թոշակ տրամադրվի 470 հազար թոշակառուներին:

Мы считаем, что за два месяца, май и июнь, должно быть потрачено 100 млрд. драмов, то есть в мае в экономику необходимо вложить 100 млрд. драмов для оказания финансовой помощи гражданам Армении. Об этом заявил в видеоматериале на своей странице в «Facebook» глава партии «Светлая Армения», руководитель ее парламентской фракции Эдмон Марукян.
«Причиной этой дискуссии, начатой в стране, стало наше предложение. Но какого-либо содержательного обсуждения нет, не звучит ничего, кроме личных оскорблений. И если есть какое-то обсуждение, то только о том, что нет денег. А мы в течение всех этих дней все время доказывали, что деньги все-таки есть. Дополнительный доход, имеющийся у государства, составляет около 380 млрд. драмов. Там определенно есть 100 млрд. драмов свободных денег», - сказал Марукян.
Он также напомнил о содержании их предложения, согласно которому 500 тыс. семей должно было быть предоставлено 100 тыс. драмов, а 470 тыс. пенсионерам – по дополнительной пенсии.