Մայիսի 5-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը Ղազախստանի ԱԳ նախարար Մուխտար Թլեուբերդիի հետ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Հայաստանի և Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավարները մտքեր փոխանակեցին նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված մարտահրավերների աստիճանական հաղթահարման ուղղությամբ ազգային մակարդակներում իրականացվող միջոցառումների և ծրագրերի շուրջ: Զոհրաբ Մնացականյանն իր զորակցությունը հայտնեց Ղազախստանի բարեկամ ժողովրդին՝ համավարակի հետևանքների շուտափույթ հաղթահարման գործում:
Անդրադառնալով մայիսի 6-ին կայանալիք հատուկ թռիչքի մանրամասներին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը և Մուխտար Թլեուբերդին գոհունակություն հայտնեցին Հայաստանի և Ղազախստանի քաղաքացիների՝ հայրենիք տեղափոխման հարցում ցուցաբերած փոխօգնության և փոխադարձ աջակցության համար:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ՝ պատրաստակամություն հայտնելով աշխուժացնել հայ-ղազախստանյան համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում՝ բարձրաստիճան փոխայցերի կազմակերպման, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդատվությունների և միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերի անցկացման միջոցով:
Հայաստանի և Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավարները հանգամանալից քննարկեցին տարածաշրջանային և միջազգային ձևաչափերում երկկողմ և բազմակողմ փոխգործակցությունը՝ ուղենշելով համատեղ ծրագրերի իրականացմանն ուղղված քայլերը:

At the initiative of the Armenian side, Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan today had a phone call with Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan Mukhtar Tleuberdi.
As reported the Ministry of Foreign Affairs, the foreign ministers exchanged views on the programs and measures that the countries are implementing to gradually overcome the challenges due to the novel coronavirus, and Zohrab Mnatsakanyan expressed his solidarity with the friendly people of Kazakhstan.
Touching upon the details of the special flight to be carried out on May 6, the foreign ministers expressed satisfaction with the mutual support and assistance for the transport of citizens of Armenia and Kazakhstan to their respective countries.
The interlocutors also exchanged views on several issues on the bilateral agenda and expressed willingness to enhance cooperation in sectors of mutual interest. The foreign ministers thoroughly discussed bilateral and multilateral cooperation in regional and international formats and benchmarked the steps for implementation of joint programs.