Ֆրանսիան Apple-ին մեղադրել է կորոնավիրուսների դեմ պայքարին ուղղված ջանքերին խոչընդոտելու համար` iPhone-ը շփումներին հետեւելու համար պլանավորված StopCovid ծրագրի հետ ավելի համատեղելի դարձնել հրաժարվելու պատճառով, փոխանցում է Reuters-ը:
Հավելվածները կօգտագործեն Bluetooth գործառույթը, որը հեռախոսներին թույլ է տալիս միանալ մոտակայքում գտնվող սարքերին` օգնելու որոշելու, թե երբ են օգտատերերը շփվում մարդկանց հետ, ովքեր կարող են վարակված լինել:
Apple-ի արտադրության iPhone-ը սովորաբար արգելափակում է մուտքը Bluetooth, եթե օգտատերը չի գործարկում հավելվածը: Ֆրանսիացի պաշտոնյաները ցանկանում են, որպեսզի Apple-ը փոխի կարգավորումները, որպեսզի իրենց հավելվածը կարողանա միանալ Bluetooth-ին ֆոնային ռեժիմով, որպեսզի այն միշտ միացված լինի: Apple-ը հրաժարվել է:
«Apple-ը կարող էր օգնել մեզ հավելվածն ավելի լավը դարձնելու iPhone-ի սարքերում: Բայց նրանք չէին ցանկանում դա անել»,- BFM Business հեռուստաընկերությանը հայտարարել է Ֆրանսիայի թվային տեխնոլոգիաների Սեդրիկ Օ-ն:- Ես ցավում եմ` հաշվի առնելով, որ մենք գտնվում ենք մի շրջանում, երբ բոլորը մոբիլիզացվում են համավարակի դեմ պայքարի համար եւ հաշվի առնելով, որ մեծ ընկերությունը չի օգնում կառավարությանն այս ճգնաժամի պայմաններում»: Apple-ի ներկայացուցիչը Ֆրանսիայում հրաժարվել է մեկնաբանություններից:
Ֆրանսիան, մի շարք այլ երկրների հետ միասին, ցանկանում է պահել կոնտակտային տվյալները տվյալների կենտրոնական բազայում` պնդելով, որ դա կհեշտացնի իշխանությունների գործը կորոնավիրուսով վարակման դեպքերին հետեւելու հարցում:
Apple-ը եւ Google-ը, որոնք պատասխանատու են գրեթե բոլոր սմարթֆոնների գործառնական համակարգերի համար, ցանկանում են, որպեսզի տվյալները պահվեն հենց սարքերի մեջ` կառավարության վերահսկումից դուրս` հայտարարելով, որ դա ավելի լավ կպաշտպանի օգտագործողների գաղտնիությունը: Ֆրանսիացի նախարարը հայտարարել է, որ հավելվածը պետք է պատրաստ լինի գործարկմանը հունիսի 2-ին` անկախ Apple-ի դիրքորոշումից, եւ թեստավորման փուլ կմտնի մայիսի 11-ին, երբ երկիրը կսկսի թուլացնել կարանտինը:
Ֆրանսիայում Apple-ի բջջային օպերացիոն համակարգին առաջին եռամսյակում բաժին էր ընկնում շուկայի 21.1 տոկոսը, մինչդեռ Google-ի Android-ի բաժինը 78.8 տոկոս է կազմել:

Франция обвинила Apple в подрыве усилий по борьбе с коронавирусом из-за отказа компании, сделать iPhone более совместимыми с запланированным приложением «StopCovid» для отслеживания контактов, передает Reuters.
Приложения будут использовать функцию Bluetooth, которая позволяет телефонам взаимодействовать с расположенными поблизости устройствами, чтобы помочь определить, когда пользователи вступают в контакт с людьми, которые могут быть заражены.
IPhone от Apple обычно блокирует доступ к Bluetooth, если пользователь не запускает приложение. Французские чиновники хотят, чтобы Apple изменила настройки, чтобы их приложение могло подключаться к Bluetooth в фоновом режиме, чтобы оно всегда было включено. Apple отказалась.
«Apple могла бы помочь нам сделать приложение еще лучше на iPhone. Но они не хотели этого делать», - заявил BFM Business TV министр цифровых технологий Франции Седрик О. «Я сожалею об этом, учитывая, что мы находимся в периоде, когда все мобилизуются для борьбы с эпидемией, и учитывая, что крупная компания не помогает правительству в этом кризисе».
Представитель Apple во Франции отказался от комментариев.
Франция, наряду с некоторыми другими странами, хочет сохранить контактные данные в центральной базе данных, утверждая, что это облегчит властям отслеживать случаи коронавируса.
Apple и Google, отвечающие за операционные системы практически на всех смартфонах, хотят, чтобы данные хранились на самих телефонах, вне пределов досягаемости правительства, заявив, что это лучше защитит конфиденциальность пользователей.
Французский министр заявил, что приложение должно быть готово к развертыванию 2 июня, независимо от позиции Apple, и вступит в фазу тестирования 11 мая, когда страна начнет ослаблять карантин.
Во Франции на долю мобильной операционной системы Apple в первом квартале приходилось 21,1% рынка, в то время как доля Android от Google составила 78,8%.