Ստացվում է, որ համակարգային բարեփոխումների չեն գնում, բայց ըստ իրենց նեղ հետաքրքրությունների գտնում են օրենքը շրջանցելու ճանապարներ։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱԺ «Լուսավոր Հաայստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Մեզ շատ են ասում օգնեք իշխանություններին, որ երկիրը առաջ գնա: Մեկ տարուց ավել հերթով նախագծեր ենք բերում` աչքի առաջ ունենալով առկա և ապագայում ծագելիք խնդիրները: Իշխանությունները մերժում են այդ մեկնած ձեռքը, որից հետո արժանանում են մեր քննադատությանը: Այն նույն մարդիկ, որ ասում էին օգնեք հիմա էլ հարցնում են, թե ինչո՞ւ եք քննադատում ու խանգարում: Օգնեք մի խանգարեք ու այդտեղ հասկանում ես, որ ինչքան էլ օգնենք միևնույն է, եթե կամք չկա ռեֆորմ անելու այդ ռեֆորմը չի լինելու: Մեր բոլոր քննադատությունները յուրահատուկ օգնություններ են կառավարող թիմի համար, բայց բնականաբար դրա ընկալումն էլ չկա:
Այսօր բոլորը հիշել էին, թե ինչպես իշխանությունները տապալեցին մեր նախագիծը ԱԱԾ և Ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոններում համակարգից դուրս նշանակումների մասին:
Ստացվում է, որ համակարգային բարեփոխումների չեն գնում, բայց ըստ իրենց նեղ հետաքրքրությունների գտնում են օրենքը շրջանցելու ճանապարներ»,– գրել է նա։

Head of the Bright Armenia faction of the National Assembly Edmon Marukyan posted the following on his Facebook page:
“Many people tell us we should help the authorities so that the country advances. For over a year, we have been presenting bills and focusing on the current and future issues. The authorities reject us, and then we criticize them. The same people who told us to help the authorities are now asking us why we are criticizing and disturbing the authorities. However, later, we realize that no matter how much we help, if there is no will to make reforms, there won’t be reforms.
Today, everyone remembered how the authorities overturned our bill on appointments of people to the top positions of the National Security Service and the Police who are not part of the system.
It turns out that the authorities aren’t making systemic reforms, but are finding paths to overturn laws according to their narrow interests.”