Ես Արգիշտի Քյարամյանին չեմ ճանաչում, չգիտեմ իր ունակությունները, բայց գիտեմ, որ ի պաշտոնե ԱԱԾ ղեկավարը Հայաստանում վարչապետն է: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 6-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով Արգիշտի Քյարամյանին ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ նշանակելուն:
«Սերժ Սարգսյանն այդպես է գրել Սահմանադրությունը Հրայր Թովմասյանի հետ: Ոստիկանապետն էլ է վարչապետը, հետեւաբար, եթե ինքը որոշել է, որ այդ մարդուն էդտեղ նշանակի, ուրեմն մի բան գիտի, ճիշտ է արել իր տեսանկյունից: Էդ մարդուն է վստահում, նշանակել է»,-ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ իրենք ժամանակին ասում էին, որ պետք է ԱԱԾ-ի ու ոստիկանության ղեկավարների պաշտոնները դարձնել քաղաքական:
Հիշեցնենք, որ Արգիշի Քյարամյանը 2 օր առաջ նշանակվեց Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ, իսկ մեկ օր անց ազատվեց ու նշանակվեց ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ:

I don't know Argishti Kyaramyan and don't know what his abilities are, but I do know that the Prime Minister is the ex officio director of the National Security Service in Armenia. This is what head of the Bright Armenia faction of the National Assembly told reporters in parliament today, touching upon the appointment of Argishti Kyaramyan to the position of deputy director of the National Security Service.
“This is stated in the Constitution that Serzh Sargsyan wrote along with Hrayr Tovmasyan. The Prime Minister is also the police chief, and consequently, if the Prime Minister has decided to appoint Argishti Kyaramyan, this means he is right from his perspective,” he said and reminded that there was a time when his political party had said that the positions of director of the National Security Service and police chief need to be political positions.
Two days ago, Argishti Kyaramyan was appointed vice-chairman of the Investigative Committee, and a day later, he was dismissed and appointed deputy director of the National Security Service.