2018 թվականի մայիսից Հայաստանում ժողովրդավարական կայունություն է հաստատվել: Այս մասին մայիսի 6-ին Ազգային ժողովի նիստին կառավարության 2019 թվականի ծրագրի իրականացման ընթացքի վերաբերյալ զեկույցի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանը, նրա խոսքով, կայուն ժողովրդավարական պետություն է: «Դուք գիտեք, որ երկրում երկար տարիներ ավտորիտար կայունություն էր հաստատված, եւ այդ ֆոնին դեմոկրատական կայունությունը կարող է անկայունություն թվալ: Բայց ես ուզում եմ նշել, որ Հայաստանում հենց ժողովրդավարական կայունություն է հաստատվել, ժողովրդի իշխանություն եւ ժողովրդավարություն, եւ դրանց ոչինչ չի սպառնում»,- նշեց կառավարության ղեկավարը:
Նա նաեւ շեշտեց, որ Հայաստանում չկա որեւէ քաղաքական, քրեական-մաֆիոզական ուժ, որն ի վիճակի է խաթարել ժողովրդավարական կայունությունը: «Ես ուզում եմ նշել, որ 2019 թվականի միջազգային ժողովրդավարության բոլոր ցուցանիշներում Հայաստանը տպավորիչ աճ է գրանցել»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Since May 2018, democratic stability has been established in Armenia, said Armenian PM Nikol Pashinyan on Wednesday at the parliament.
According to him, Armenia is a stable democratic state.
"You know that authoritarian stability has been established in the country for many years," he noted adding that amid this, democratic stability may seem instability.
"But I want to point out that it was precisely democratic stability, the power of the people and democracy that was approved in Armenia, and nothing threatens them," he noted.
He also noted that in Armenia there is completely no political, criminal-mafia force that is capable of violating democratic stability.
"In all the international democracy indexes for 2019, Armenia registered impressive growth," the PM added.