Արցախում տեղի չեն ունենա ավանդական երթը դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր, մարզա-մշակությաին միջոցառումներ ու այլ տոնակատարություններ։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 6-ին, հայտարարություն է տարածել ԱՀ պարետ, պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
Նոր կորոնավիրուսի համավարակը մեծ մարտահրավեր է առաջադրել պետություններին, եւ դրա հաղթահարումը, հանրային առողջության ապահովումն ու պարզապես մարդկային կյանքեր փրկելը դարձել է ամենօրյա պայքարի դրսեւորում:
Առջեւում մայիսի 9-նն է՝ Արցախի պաշտպանության բանակի կազմավորման, Շուշիի ազատագրման եւ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի եռատոնը: Նոր կորոնավիրուսի համավարակի սպառնալիքի պայմաններում, սակայն, ստիպված ենք չեղարկել տոնական միջոցառումներն ու սահմանափակվել առավել զուսպ ու ոչ մարդաշատ արարողություններով:
Մասնավորապես, տեղի չեն ունենա ավանդական երթը դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր, մարզա-մշակությաին միջոցառումներ ու այլ տոնակատարություններ:
Այս օրերին, երբ կրկին վերարժեվորում ենք մեր հաղթանակներն ու հիշում հայրենիքի նվիրյալներին, անչափ կարեւոր է ցուցաբերել քաղաքացիական բարձր պատասխանատավություն ու հիշատակի միջոցառումներին մասնակցել փոքր խմբերով՝ պահպանելով սոցիալական հեռավորությունն ու առողջապահության նախարարության այլ ցուցումները։

В Арцаха в этом году не состоятся традиционные мероприятия в честь тройных майских праздников. Как отмечается в заявлении коменданта ЧП, государственного министра Григория Мартиросяна, отменены шествие, культурно-спортивные мероприятия.
«Эпидемия нового коронавируса большой вызов государствам, и ее преодоление, обеспечение общественного здоровья и просто спасение человеческих жизней стало проявлением ежедневной борьбы. Впереди тройной праздник 9 мая – создания Армии обороны Арцаха, освобождения Шуши, Победы в Великой Отечественной войне. В условиях угрозы эпидемии нового коронавируса, однако, мы вынуждены отменить праздничные мероприятия и ограничиться более сдержанными мероприятиями, без участия большого числа людей. Не состоится шествие к Степанакертскому мемориалу, культурно-спортивные и иные мероприятия.
В эти дни, когда мы вновь переоцениваем наши победы и вспоминаем патриотов Родины, очень важно проявить высокую гражданскую ответственность и участвовать в памятных мероприятиях маленькими группами, сохраняя социальное расстояние и другие указания Министерства здравоохранения.
Вооружитесь терпением и уверенностью - у нас будет много поводов праздновать победы. Будьте здоровы», - отмечается в заявлении.