Գլխավոր հարկադիր կատարող Սերգեյ Մեղրյանի առաջարկությամբ՝ Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի 2020 թվականի մայիսի 5-ի N158-Ա հրամանով Արամ Կարախանյանը նշանակվել է Գլխավոր հարկադիր կատարողի տեղակալ:
Կարախանյանը կրթությունը ստացել է Երևանի պետական համալսարանում, վերապատրաստվել ԱՄՆ-ում։ ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ է 1999 թվականից։
Աշխատել է ՄԱԿ-ի՝ փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակում (2000-2001 թթ.,-ԵԱՀԿ/ՄԱԿ-ի ՓԳՀ «Բնակչության հաշվառման ծրագրով ծածկագրերի և բնակչության հաշվառմանն առնչվող օրենսդրական ակտերի նախագծերի մշակում)։
Դասախոսել է Երևանի պետհամալսարանում (2001-2011 թթ.)։ Եղել է Եգիպտոսում Հայաստանի դեսպանի իրավական հարցերով խորհրդական (2013-2016թթ.), ՀՀ գլխավոր հարկադիր կատարողի խորհրդական (2016-2018 թթ.), աշխատել է իրավաբանական ծառայություններ մատուցող մասնավոր ընկերություններում։

Upon the recommendation of Chief Compulsory Enforcement Officer of Armenia Sergey Meghryan and by Order N 158-A of Minister of Justice Rustam Badasyan, Aram Karakhanyan has been appointed Deputy Chief Compulsory Enforcement Officer.
Karakhanyan graduated from Yerevan State University, underwent training in the US and has been a member of the Chamber of Advocates of Armenia since 1999.
He has served in the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees (2000-01), has lectured at Yerevan State University, has served as advisor to the Ambassador of Armenia to Egypt for legal affairs (2013-16) and as advisor to the Chief Compulsory Enforcement Officer of Armenia (2016-18) and has worked for private companies providing legal services.