Հաղթանակի տոնի, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 28-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Նախագահ Բակո Սահակյանն ստորագրել է հրամանագրեր պարգեւատրելու մասին:
Պաշտպանության բանակի մի խումբ զինծառայողներ եւ Արցախյան ազատամարտի վետերաններ պարգեւատրվել են պետական բարձր պարգեւներով` Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած արիության ու խիզախության, հայրենիքի պաշտպանության գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար:
Ակտիվ ու բեղմնավոր աշխատանքի, Արցախի Հանրապետության զարգացման եւ անվտանգության ապահովման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար պետական բարձր պարգեւների եւ կոչումների են արժանացել պետական համակարգի եւ տարբեր ոլորտների մի խումբ երախտավորներ:

In connection with the Victory Holiday, the 28th anniversary of the Artsakh Republic Defense Army and the Liberation of Shushi, President Bako Sahakyan signed a number of decrees.
A group of Defense Army servicemen and veterans of the Artsakh Liberation Struggle were awarded with high state awards for bravery and courage shown during the battles for the defense of the Homeland and substantial contribution to the defense of the Motherland, Central Information Department of the Office of the Republic of Artsakh President informed Armenian News-NEWS.am.
For active and fruitful work, significant contribution to ensuring the development and security of the Artsakh Republic, a group of devotees of the state system and various spheres were awarded with high state awards and titles.