Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նոր որոշում կայացրել Անահիտ Մկրտչյանի Հայաստանի դեմ գործով: Գործը վերաբերում է 2001-ին իր 22-ամյա որդու մահվանը զինվորական ծառայության ընթացքում:
Դատարանը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունքի) խախտում է սահմանել եւ դիմումատուին բարոյական վնասի համար փոխհատուցում է հատկացրել 24.000 եվրոյի չափով եւ 2000 եվրո` ծախսերի մասով:
Անահիտ Մկրտչյանը ծնվել է 1952-ին եւ բնակվում է Բաղրամյան գյուղում:
2001 թվականի հոկտեմբերի 30-ին նրա որդին մահացել էր իր գումարտակի հրամանատարի գրասենյակում գլխին ստացված հրազենային վնասվածքից:
Ինչպես նշվում է հայտարարության մեջ, միջադեպի պաշտոնական բացատրության համաձայն, մեկ այլ զորակոչիկ պատահաբար կրակել է նրա որդու վրա: Սակայն սպանության մեջ տիկին Մկրտչյանը կասկածում է հրամանատարին, ով, ըստ նրա, ծաղր է ենթարկում իր որդուն գումար շորթում նրանից: Դեպքից անմիջապես հետո քննիչը տեղում զննում էր անցկացրել եւ առգրավել էր զենքը: Հաջորդ օրը քրեական գործ էր հարուցվել, հանձնարարվել էր դիահերձում անցկացնել եւ հարցաքննել մի քանի առանցքային վկաների եւ այլ զորակոչիկների: Մեկ շաբաթ անց զորակոչիկներից մեկին մեղադրանք էր առաջադրվել սպանության մեջ: Նրան մեղադրանք էր առաջադրվել զենքի օգտագործման կանոնների խախտման հետեւանքով անփութությամբ սպանության համար: Այդ դատավարությունների ընթացքում ազգային դատարանները գործը երեք անգամ ուղարկել էին դատախազություն` նշելով հետաքննության թերությունները, մասնավորապես վկաների ցուցմունքներում եւ դատաբժշկական փորձաքննության տվյալների միջեւ հակասությունները լուծելու անկարողությունը: Ինչպես դատավարությունից հետո, այնպես էլ դատավարութան ընթացքում, մեղադրյալ զորակոչիկը խոստովանել էր, որ ոչ դիտավորյալ կերպով է սպանել է կնոջ որդուն, բայց 2011-ի մարտին` գործով հաջորդ դատավճռից հետո հարցաքննության ընթացքում նա հերքել էր իր նախորդ բոլոր հայտարարությունները` պնդելով, որ ստիպված էր բոլոր մեղադրանքներն իր վրա վերցնել իր եւ իր ընտանիքի անվտանգության նկատառումներով:
Քննությունը դեռ շարունակվում է, բայց քրեական վարույթը երկրորդ անգամ դադարեցվել էր 2019-ի մարտին այն հիմքով, որ հնարավոր չի եղել պարզել այն անձին, որի դեմ պետք է առաջադրվեն մեղադրանքները: Քննությունը չի պարզել տուժածի մարմնի վրա ոչ բալիստիկ վնասվածքների ծագումը, որոնք, փորձագետների կարծիքով, առաջացել են կրակոցից հետո ընկնելու հետեւանքով: Ատրճանակը, որից կրակ էր արձակել, նույնպես չի նույնականացվել:
«Հիմնվելով, մասնավորապես, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունք) վրա, տիկին Մկրտչյանը հայտարարել է, որ ազգային իշխանությունների կողմից որդու մահվան դեպքի առթիվ անցկացված հետաքննությունը, որը տեւել է ավելի քան 18 տարի, արդյունավետ չի եղել»,- եզրափակել է ՄԻԵԴ-ը:

Today, the European Court of Human Rights has delivered a new judgment on the case of Anahit Mkrtchyan v. Armenia, ECHR reported.
The case concerned the death of the applicant’s 22-year old son during his military service back in 2001.
The European Court has found violation of the Article 2 (right to life) of the European Convention of Human Rights and awarded to the applicant just satisfaction of 24,000 euros (EUR) for non-pecuniary damage and EUR 2,000 for costs and expenses.
The applicant, Anahit Mkrtchyan, is an Armenian national who was born in 1952 and lives in Baghramyan, a village in Armenia.
Just over a year after her son was drafted into the army, on 30 October 2001, he died from a gunshot wound in the head in the office of his battalion’s commanding officer.
From the outset the official explanation for the incident was that another conscript had accidentally shot her son. Ms Mkrtchyan, on the other hand, immediately suspected his commanding officer who she alleged had been abusing her son and extorting money from him.
Immediately after the incident, an investigator carried out an on-site examination and seized a gun.
The following day a criminal case was opened, an autopsy was ordered and several key witnesses, other conscripts, were questioned.
One week later one of the conscripts was charged with murder. He was eventually indicted for negligent homicide resulting from breaching the rules on handling firearms. During these proceedings the domestic courts remitted the case to the prosecution three times, pointing out shortcomings in the investigation, in particular, a failure to address contradictions in witness statements and the forensic data.
Both before and during his trial the accused conscript admitted to unintentionally killing the applicant’s son, but when he was questioned again in March 2011 following another remittal of the case, he denied all his previous statements, maintaining that he had had to incriminate himself out of fear for his and his family’s security.
The investigation is still ongoing today, with the criminal proceedings having been stayed for the second time in March 2019 on the grounds that it had not been possible to identify the person against whom charges should be brought. The investigation has neither established the origin of the non-ballistic injuries on the victim’s body, which according to experts had not been caused by his falling after the gunshot, nor the gun from which the shot was fired.
Relying in particular on Article 2 (right to life) of the European Convention on Human Rights, Ms Mkrtchyan alleged that the national authorities’ investigation into the death of her son, lasting so far more than 18 years, had not been effective.