Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նոր որոշում կայացրել Անահիտ Մկրտչյանի Հայաստանի դեմ գործով: Գործը վերաբերում է 2001-ին իր 22-ամյա որդու մահվանը զինվորական ծառայության ընթացքում:
Դատարանը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունքի) խախտում է սահմանել եւ դիմումատուին բարոյական վնասի համար փոխհատուցում է հատկացրել 24.000 եվրոյի չափով եւ 2000 եվրո` ծախսերի մասով:
Անահիտ Մկրտչյանը ծնվել է 1952-ին եւ բնակվում է Բաղրամյան գյուղում:
2001 թվականի հոկտեմբերի 30-ին նրա որդին մահացել էր իր գումարտակի հրամանատարի գրասենյակում գլխին ստացված հրազենային վնասվածքից:
Ինչպես նշվում է հայտարարության մեջ, միջադեպի պաշտոնական բացատրության համաձայն, մեկ այլ զորակոչիկ պատահաբար կրակել է նրա որդու վրա: Սակայն սպանության մեջ տիկին Մկրտչյանը կասկածում է հրամանատարին, ով, ըստ նրա, ծաղր է ենթարկում իր որդուն գումար շորթում նրանից: Դեպքից անմիջապես հետո քննիչը տեղում զննում էր անցկացրել եւ առգրավել էր զենքը: Հաջորդ օրը քրեական գործ էր հարուցվել, հանձնարարվել էր դիահերձում անցկացնել եւ հարցաքննել մի քանի առանցքային վկաների եւ այլ զորակոչիկների: Մեկ շաբաթ անց զորակոչիկներից մեկին մեղադրանք էր առաջադրվել սպանության մեջ: Նրան մեղադրանք էր առաջադրվել զենքի օգտագործման կանոնների խախտման հետեւանքով անփութությամբ սպանության համար: Այդ դատավարությունների ընթացքում ազգային դատարանները գործը երեք անգամ ուղարկել էին դատախազություն` նշելով հետաքննության թերությունները, մասնավորապես վկաների ցուցմունքներում եւ դատաբժշկական փորձաքննության տվյալների միջեւ հակասությունները լուծելու անկարողությունը: Ինչպես դատավարությունից հետո, այնպես էլ դատավարութան ընթացքում, մեղադրյալ զորակոչիկը խոստովանել էր, որ ոչ դիտավորյալ կերպով է սպանել է կնոջ որդուն, բայց 2011-ի մարտին` գործով հաջորդ դատավճռից հետո հարցաքննության ընթացքում նա հերքել էր իր նախորդ բոլոր հայտարարությունները` պնդելով, որ ստիպված էր բոլոր մեղադրանքներն իր վրա վերցնել իր եւ իր ընտանիքի անվտանգության նկատառումներով:
Քննությունը դեռ շարունակվում է, բայց քրեական վարույթը երկրորդ անգամ դադարեցվել էր 2019-ի մարտին այն հիմքով, որ հնարավոր չի եղել պարզել այն անձին, որի դեմ պետք է առաջադրվեն մեղադրանքները: Քննությունը չի պարզել տուժածի մարմնի վրա ոչ բալիստիկ վնասվածքների ծագումը, որոնք, փորձագետների կարծիքով, առաջացել են կրակոցից հետո ընկնելու հետեւանքով: Ատրճանակը, որից կրակ էր արձակել, նույնպես չի նույնականացվել:
«Հիմնվելով, մասնավորապես, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունք) վրա, տիկին Մկրտչյանը հայտարարել է, որ ազգային իշխանությունների կողմից որդու մահվան դեպքի առթիվ անցկացված հետաքննությունը, որը տեւել է ավելի քան 18 տարի, արդյունավետ չի եղել»,- եզրափակել է ՄԻԵԴ-ը:

Европейский суд по правам человека вынес новое решение по делу Анаит Мкртчян против Армении.
Европейский суд установил нарушение статьи 2 (право на жизнь) Европейской конвенции о правах человека и присудил заявителю компенсацию в размере 24 000 евро за моральный ущерб и 2 000 евро в качестве компенсации расходов и издержек.
Анаит Мкртчян родилась в 1952 году и проживает в селе Баграмян.
30 октября 2001 года ее сын скончался от огнестрельного ранения в голову в кабинете командира своего батальона.
Как отмечается в заявлении, согласно официальному объяснению инцидента, другой призывник случайно застрелил ее сына. Однако, в убийстве г-жа Мкртчян заподозрила командира, который, по ее словам, издевался над сыном и вымогал у него деньги.
Сразу после инцидента следователь провел осмотр на месте и изъял оружие.
На следующий день было возбуждено уголовное дело, было приказано провести вскрытие и допросить нескольких ключевых свидетелей и других призывников.
Через неделю одного из призывников обвинили в убийстве. Ему было предъявлено обвинение в убийстве по неосторожности в результате нарушения правил обращения с огнестрельным оружием. В ходе этих разбирательств национальные суды трижды направляли дело в прокуратуру, указывая на недостатки в расследовании, в частности на неспособность устранить противоречия в показаниях свидетелей и данных судебной экспертизы. Как до, так и во время судебного разбирательства, обвиняемый призывник признал, что непреднамеренно убил сына заявителя, но во время допроса в марте 2011 года после очередного вынесения решения по делу, он отрицал все свои предыдущие показания, утверждая, что ему пришлось принять все обвинения на себя в целях безопасности себя и своей семьи.
Расследование все еще продолжается, однако уголовное производство было приостановлено во второй раз в марте 2019 года на основании того, что не удалось установить личность, против которой должны быть выдвинуты обвинения. Расследование не установило происхождение небаллистических травм на теле жертвы, которые, по мнению экспертов, были вызваны падением после выстрела. Пистолетом, из которого был произведен выстрел, также не был установлен.
«Основываясь, в частности, на статью 2 (право на жизнь) Европейской конвенции о правах человека, г-жа Мкртчян заявила, что расследование, проведенное национальными властями по факту смерти ее сына, продолжавшееся более 18 лет, не было эффективным», - заключает ЕСПЧ.