Սպիտակ տունը հայտարարել է, թե զինծառայողի մոտ, որը նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպասավորն է, կորոնավիրուս է հայտնաբերվել։
«Մենք վերջերս ծանուցել ենք Սպիտակ տան բժշկական ստորաբաժանմանը, որ Միացյալ Նահանգների զինծառայողի մոտ, որը աշխատում է Սպիտակ տան կամպուսում, կորոնավիրուս է հայտնաբերվել»,- հայտնել է Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուվիչ Հոգան Հիդլին։ Նա նաեւ նշել է, որ նախագահը եւ փոխնախագահը թեսթ են հանձնել, որի արդյունքը բացասական է եղել։
AP-ի աղբյուրի համաձայն, վարակված զինվորականը Թրամփի սպասավորներից մեկն է։
Սպիտասկ տունը մոտ երկու ամիս առաջ սահմանել է անվտանգության արարողակարգեր, ներառյալ՝ ջերմաչափումները։ Ապրիլին Սպիտակ տանը սկսել են COVID-19-ի արագ թեսթեր անցկացնել բոլոր նրանց համար, ովքեր նախագահի հետ անմիջական շփում ունեն, աշխատակիցներին ստուգում են շաբաթը մեկ անգամ։

Белый дом заявил, что у военнослужащего, который является камердинером президента Дональда Трампа выявлен коронавирус.
«Мы недавно уведомили медицинское подразделение Белого дома, что у военнослужащего Соединенных Штатов, работающего в кампусе Белого дома, коронавирус», - заявил официальный представитель Белого дома Хоган Гидли. Он отметил, что президент и вице-президент сдали тест на вирус, который оказался отрицательным. «Они здоровы», - заверил он.
Согласно источнику AP, зараженный военнослужащий один из камердинеров Трампа.
Белый дом установил протоколы безопасности почти два месяца назад, включая частые проверки температуры. В апреле в Белом доме начали проводить быстрые тесты COVID-19 всем, кто находится в непосредственной близости от президента, а штатных сотрудников проверяли примерно раз в неделю.
Несколько камердинеров обслуживают президента и его гостей в Белом доме, как в Западном крыле, так и в резиденции Белого дома.