ԱՄՆ-ն Սաուդյան Արաբիայից երկու Patriot հրթիռային մարտկոցներ եւ մի քանի կործանիչներ դուրս կբերի՝ նավթի արդյունահանման պատճառով թագավորության եւ Թրամփի վարչակազմի միջեւ հարաբերությունների լարվածության ֆոնին:
Ամերիկացի պաշտոնյայի վկայակոչելով՝ AP-ն հայտնում է, որ դուրս են բերվելու երկու մարտկոցներ, որոնք պահպանում էին Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտները, ընդ որում՝ որոշվել է Patriot-ի երկու մարտկոց թողնել Սաուդյան Արաբիայի անապատում Սուլթանի Արաքայազն ավիաբազայում՝ ՀՕՊ այլ համակարգերի եւ ռեակտիվ կործանիչների հետ միասին:
Այս որոշմամբ Սաուդյան Արաբիայում ամերիկյան ներկայությունը կրճատվում է ընդամենը մի քանի ամիս հետո այն բանից, երբ Պենտագոնը սկսեց այնտեղ մեծացնել ռազմական հզորությունը Իրանի կողմից սպառնալիքներին հակազդելու համար: Սաուդյան Արաբիայից կհեռանան նաեւ մոտ 300 ամերիկացի զինծառայողներ:
Որոշումն ընդունվել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն Patriot համակարգեր է ուղարկել Իրաք՝ ամերիկյան եւ դաշնակցային զորքերին պաշտպանելու համար, որոնք այս տարվա սկզբին ենթարկվել էին հրթիռակոծության: Բանակը համակարգերի սահմանափակ քանակություն ունի, եւ դրանք սովորաբար տուն են վերադարձվում արդիականացնելու համար:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այս որոշումը մեկնաբանելիս նշել է, որ «սա ոչ մի ընդհանուր բան չունի Սաուդյան Արաբիայի հետ: Անկեղծ ասած, սա ավելի շատ կապ ունի մյուս երկրների հետ»:

The US is removing two Patriot missile batteries and some fighter aircraft out of Saudi Arabia, AP reported referring to the American official amid tensions between the kingdom and the Trump administration over oil production.
According to the official, the decision removes two batteries that were guarding oil facilities in Saudi Arabia, however, leaves two Patriot batteries at Prince Sultan Air Base in the Saudi desert, along with other air defense systems and jet fighters.
This decision reduces the US presence in Saudi Arabia just a few months after the Pentagon began building up military power there to counter threats from Iran. About 300 US troops will also leave Saudi Arabia.
The decision was made after the US sent Patriot systems to Iraq to protect the US and Allied forces, which were rocket fired earlier this year. The army has a limited number of systems, and they usually need to be delivered home for modernization.