Գերմանական հետախուզության զեկույցը կասկածի տակ է դնում ԱՄՆ այն պնդումները, որ COVID-19-ն առաջացել է չինական լաբորատորիայում՝ նշելով, որ մեղադանքները հիվանդությունը զսպելու ԱՄՆ անընդունակությունից ուշադրությունը շեղելու փորձ են, հայտնում է Der Spiegel-ը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն կիրակի հայտարարել էր, որ «զգալի քանակությամբ ապացույցներ կան», որ կորոնավիրուսը հայտնվել է չինական լաբորատորիայում:
Der Spiegel-ի տեղեկություններով՝ գերմանական BND հետախուզական գործակալությունը խնդրել է ԱՄՆ գլխավորած «Հինգ աչք» հետախուզական դաշինքի անդամներին ներկայացնել մեղադրանքի օգտին ապացույցները: Դաշինքի անդամներից՝ ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Կանադա, Ավստրալիա եւ Նոր Զելանդիա, ոչ մեկը չի ցանկացել աջակցել Պոմպեոյի մեղադրանքներին:
Հետախուզության զեկույցը , որը պատրաստվել է Գերմնաիայի պաշտպանության նախարար Անեգրետ Կրամպ-Կարենբաուերի համար, պնդում է, որ ԱՄՆ մեղադրանքները եղել են նախագահ Դոնալդ Թրամփի «անհաջողություններից» հանրության ուշադրությունը շեղելու կանխամտածված փորձ:

A German intelligence report casts doubt on the US claims that COVID-19 originated in a Chinese lab, noting that the charges are an attempt to divert attention from the US’s inability to curb the disease, Der Spiegel reported
US Secretary of State Mike Pompeo said on Sunday that there is 'enormous' evidence that COVID-19 was made at the Chinese lab.
"Spiegel said Germany’s BND spy agency had asked members of the U.S.-led “Five Eyes” intelligence alliance for evidence to support the accusation. None of the alliance’s members, the United States, Britain, Canada, Australia, and New Zealand, wanted to support Pompeo’s claim, it said," Reuters said.
An intelligence report prepared for Germany’s defense secretary, Annegret Kramp-Karrenbauer, argues the US allegations were a deliberate attempt to divert public attention from President Donald Trump’s 'failures.'