Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապի հետ:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել կորոնավիրուսի սոցիալ-տնտեսական հետևանքների մեղմման և խոցելի խավերին օգնություն տրամադրելու հարցում Հռոմի Սրբազան եկեղեցու և անձամբ Ֆրանցիսկոս Պապի ջանքերի համար և ներկայացրել համավարակի դեմ ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը:
Երկուստեք ընդգծվել է այսօր աշխարհում խաղաղության պահպանման, սպառազինման դադարեցման և ժողովուրդների միջև խաղաղության մշակույթի տարածումն ու խրախուսումը: Այս համատեքստում վարչապետ Փաշինյանը մեծապես կարևորել է Ֆրանցիսկոս Պապի կողմից անցած ամիս կատարած համընդհանուր զինադադարի կոչը, ներկայացնել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման Հայաստանի հանձնառությունը ու նաև երախտագիտություն հայտնել Նորին Սրբությանը՝ հայ ժողովրդի ու պատմական արդարության կողքին մշտապես կանգնելու համար։
Նորին Սրբությունը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու երկրորդ տարին լրանալու կապակցությամբ: Նա մեծ գոհունակությամբ ընդգծել է Հռոմի Կաթոլիկ և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցիների միջև գոյություն ունեցող եղբայրական հարաբերություններն ու անսասան կապը: Հռոմի Սրբազան Քահանայապետը վերահաստատել է իր դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցում:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել հայ կաթողիկե համայնքի դերակատարումը հայ ժողովրդի կյանքում: Երկուստեք ընդգծվել է երկկողմ միջպետական հարաբերությունների ընդլայնման պատրաստակամության մասին:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян 8 мая провел телефонный разговор с Его Святейшеством Папой Римским Франциском.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства республики, в ходе беседы Пашинян поблагодарил Святую Римскую церковь и лично Папу Франциска за усилия по смягчению социально-экономических последствий коронавируса и оказанию помощи уязвимым слоям общества, а также представил предпринятые кабмином Армении шаги по борьбе с эпидемией.
Стороны подчеркнули важность сохранения мира, прекращения вооружения, поощрения и распространения культуры мира между народами. В этом контексте премьер-министр Пашинян отметил важное значение озвученного в прошлом месяце Папой Франциском призыва ко всеобщему прекращению огня, а также представил приверженность Армении к мирному урегулированию карабахского конфликта и поблагодарил Его Святейшество за постоянную поддержку армянского народа и исторической справедливости.
Его Святейшество поздравил Никола Пашиняна с двухлетним пребыванием на посту премьер-министра РА. Он с большим удовлетворением подчеркнул существующие братские отношения и непоколебимую связь между Римско-Католической и Армянской Апостольской Святыми церквами. Его Святейшество Папа Римский подтвердил свою позицию в вопросе Геноцида армян.
Собеседники высоко оценили роль армянской католической общины в жизни армянского народа. Двусторонне была подчеркнута готовность расширить двусторонние межгосударственные отношения.