Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապի հետ:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել կորոնավիրուսի սոցիալ-տնտեսական հետևանքների մեղմման և խոցելի խավերին օգնություն տրամադրելու հարցում Հռոմի Սրբազան եկեղեցու և անձամբ Ֆրանցիսկոս Պապի ջանքերի համար և ներկայացրել համավարակի դեմ ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը:
Երկուստեք ընդգծվել է այսօր աշխարհում խաղաղության պահպանման, սպառազինման դադարեցման և ժողովուրդների միջև խաղաղության մշակույթի տարածումն ու խրախուսումը: Այս համատեքստում վարչապետ Փաշինյանը մեծապես կարևորել է Ֆրանցիսկոս Պապի կողմից անցած ամիս կատարած համընդհանուր զինադադարի կոչը, ներկայացնել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման Հայաստանի հանձնառությունը ու նաև երախտագիտություն հայտնել Նորին Սրբությանը՝ հայ ժողովրդի ու պատմական արդարության կողքին մշտապես կանգնելու համար։
Նորին Սրբությունը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու երկրորդ տարին լրանալու կապակցությամբ: Նա մեծ գոհունակությամբ ընդգծել է Հռոմի Կաթոլիկ և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցիների միջև գոյություն ունեցող եղբայրական հարաբերություններն ու անսասան կապը: Հռոմի Սրբազան Քահանայապետը վերահաստատել է իր դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցում:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել հայ կաթողիկե համայնքի դերակատարումը հայ ժողովրդի կյանքում: Երկուստեք ընդգծվել է երկկողմ միջպետական հարաբերությունների ընդլայնման պատրաստակամության մասին:

The Prime Minister thanked the Holy See and personally Pope Francis for efforts aimed at alleviating the socio-economic impact of COVID-19 and providing assistance to vulnerable groups. Nikol Pashinyan presented the Armenian government’s response to the pandemic.
Both sides stressed the importance of promoting a culture of peace among the peoples of the world, peacekeeping and disarmament. In this context, Prime Minister Pashinyan highly appreciated the call for a general ceasefire made by Pope Francis last month. He reaffirmed Armenia’s commitment to a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and thanked His Holiness for standing by the Armenian people and supporting historical justice.
His Holiness congratulated Nikol Pashinyan on the second year of his tenure as Prime Minister of the Republic of Armenia. He noted with great satisfaction the fraternal relations and unwavering ties between the Roman Catholic and Armenian Apostolic Churches. Pope Francis reaffirmed his position on the Armenian Genocide.
The interlocutors hailed the role played by the Armenian Catholic community in the life of the Armenian people. Both sides voiced readiness to expand the interstate relations.