ՄԱԿ-ի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը նամակ է ուղղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին` տեղեկացնելով ԱՄՆ-ի անօրինական միջոցառումների հետեւանքով առաջացած սպառնալիքների մասին, ինչպիսիք են միջուկային գործարքից դուրս գալը եւ Իրանի դեմ կիրառված պատժամիջոցները, հայտնում է Tasnim-ը:
Իր ուղերձում Զարիֆը մատնանշել է Միացյալ Նահանգների կողմից ՄԱԿ-ի կանոնադրության շարունակական խախտումը` նշելով, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Կանոնադրության 25-րդ հոդվածի խախտումը, որը սպառնում է ՄԱԿ-ի հեղինակությանն եւ ամբողջականությանը, Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Մուսավիին:
Ավելի վաղ` մարտին, Գուտերեշին ուղղված նամակում Զարիֆը նշել էր, որ ԱՄՆ պատժամիջոցները հիմնական խոչընդոտն են կորոնավիրուսի բռնկման դեմ Իրանի պայքարում եւ կոչ էր արել վերացնել միակողմանի եւ ապօրինի պատժամիջոցները:

Iran's FM Mohammad Javad Zarif has sent a letter to UN Secretary-General Antonio Guterres to mention the threats posed by the US government’s illegal measures, such as its unilateral withdrawal from the Iranian deal and its sanctions against Iran, Tansim reported referring to a spokesman.
In his letter, Zarif 'has mentioned important tips about the US’ illegal withdrawal from the 2015 nuclear deal, the unilateral sanctions against Iran, the brazen, repeated and constant violation of the UN Charter, particularly the breach of Article 25 of the UN Charter, which have threatened the credibility and integrity of the UN as well as international peace and security.'
Earlier, in March, in a letter to Guterres, Zarif noted that US sanctions are the main obstacle in Iran’s fight against the COVID-19 outbreak and called for the lifting of unilateral and illegal sanctions.