ՄԱԿ-ի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը նամակ է ուղղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին` տեղեկացնելով ԱՄՆ-ի անօրինական միջոցառումների հետեւանքով առաջացած սպառնալիքների մասին, ինչպիսիք են միջուկային գործարքից դուրս գալը եւ Իրանի դեմ կիրառված պատժամիջոցները, հայտնում է Tasnim-ը:
Իր ուղերձում Զարիֆը մատնանշել է Միացյալ Նահանգների կողմից ՄԱԿ-ի կանոնադրության շարունակական խախտումը` նշելով, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Կանոնադրության 25-րդ հոդվածի խախտումը, որը սպառնում է ՄԱԿ-ի հեղինակությանն եւ ամբողջականությանը, Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Մուսավիին:
Ավելի վաղ` մարտին, Գուտերեշին ուղղված նամակում Զարիֆը նշել էր, որ ԱՄՆ պատժամիջոցները հիմնական խոչընդոտն են կորոնավիրուսի բռնկման դեմ Իրանի պայքարում եւ կոչ էր արել վերացնել միակողմանի եւ ապօրինի պատժամիջոցները:

Глава МИД ООН Мохаммад Джавад Зариф направил генсеку ООН Антониу Гуттеришу письмо, в котором сообщается об угрозах, вызванных незаконными мерами США, такими, как выход из ядерной сделки и санкции, введенные против Ирана, сообщает Tasnim
В своем послании Зариф указывает на «наглое, неоднократное и постоянное нарушение Устава ООН» со стороны США, отметив, в частности, нарушение статьи 25 Устава Организации Объединенных Наций,  которое угрожает авторитету и целостности Организации Объединенных Наций, написал в своем микроблоге в Twitter пресс-секретарь МИД ИРИ Сейед Аббас Мусави.
Ранее, в марте в письме Гуттеришу Зариф отмечал, санкции США являются основным препятствием в борьбе Ирана со вспышкой коронавируса и призывал к отмене односторонних и незаконных санкций.