Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը կթողարկի Անգլիայում COVID-19 վարակի սպառնալիքի մասին ծանուցման համակարգ։ Այդ մասին հայտարարել է թագավորության վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը, հաղորդում է BBC News-ը։
Համակարգը կորոնավիրուսով վարակվելու սպառնալիքի մասին աստիճանային դասակարգում է մեկից մինչեւ հինգ դասիչներով եւ փոփոխվում է՝ ստացված պայմաններով պայմանավորված։
Ենթադրվում է, որ COVID-19-ի մասին ծանուցման համակարգը կնմանվի հանրությանը ահաբեկչական սպառնալիքի մակարդակի մասին ծանուցման համակարգին։
Ծանուցման համակարգը վերաբերում է միայն Անգլիային։ Մեծ Բրիտանիայի իշխանություններն աշխատում են թագավորության մյուս տարածքների կառավարությունների հետ սեփական ծանուցման համակարգերը ստեղծելու ուղղությամբ։
Ակնկալվում է, որ Ջոնսոնը տեսաուղերձով ելույթ կունենա եւ ժողովրդին կպատմի կարանտինային պայմանների արդյունքում գրանցված առաջընթացի մասին։
Ընդ որում՝ նշվում է, որ նա, ըստ ամենայնի, կխոսի այն մասին, որ երկրում կորոնավիրուսի պանդեմիայի կապակցությամբ ներդրված սահմանափակումները կփոփոխվեն։

The UK government will launch a COVID-19 alert system, BBC reported referring to the PM Boris Johnson.
The system is a gradation of the level of the COVID-19 threat from one to five and is adjusted according to incoming data.
The COVID-19 alert system will be similar to the public warning system about the level of a terrorist threat, it applies only to England. The UK authorities are working with other governments in the kingdom to develop their own warning systems.
Johnson will make a TV address to the people and talk about the progress recorded as a result of quarantine measures.
He most likely will not talk about when the restrictions imposed in the country in connection with the COVID-19 pandemic will be changed.