Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս խոշորագույն նահանգում, որի մայրաքաղաքն է Սիդնեյը, մայիսի 15-ից կթուլացնվեն կորոնավիրուսի պանդեմիայի կապակցությամբ ընդունված սահմանափակումները, հայտարարել է նահանգի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանը, հաղորդում է Reuters-ը։
Նրա խոսքով՝ ուրբաթ կբացվեն ռեստորանները, խաղահրապարակները եւ հանրային լողավազանները, քանի որ նահանգում կորոնավիրուսի տարածումը կտրուկ կրճատվել է։ Բացի այդ, կթույլատրվեն մինչեւ 10 հոգանոց հավաքները։
«Միայն այն, որ մենք թուլացնում ենք սահմանափակումները, չի նշանակում, որ վիրուսը դարձել է պակաս մահաբեր կամ պակաս սպառնալիք է ներկայացնում։ Դա նշանակում է, որ մենք ամեն ինչ լավ ենք արել»,-նշել է վարչապետը։
Նոր Հարավային Ուելս նահանգն ամենաշատն է տուժել Ավստրալիայում պանդեմիայի հետեւանքով։ Երկրում վարակման եւ մահվան դեպքերի շուրջ 45 տոկոսը գրանցվել է հենց այդ նահանգում։

Крупнейший штат Австралии Новый Южный Уэльс, столицей которого является Сидней, с 15 мая ослабит ограничения, введенные в связи с пандемией коронавируса, заявила премьер-министр штата Глэдис Береджиклян, сообщает Reuters
По ее словам, в пятницу откроются рестораны, игровые площадки и общественные бассейны, так как распространение коронавируса в штате резко сократилось. Кроме того разрешаются собрания до 10 человек.
«Лишь потому что мы ослабляем ограничения, не означает, что вирус стал менее смертоносным или меньшей угрозой. Это означает, что мы все сделали хорошо», - отметила премьер.
Штат Новый Южный Уэльс пострадал больше остальных в Австралии в результате пандемии. Около 45% случаев заражения и смерти в стране пришлись именно на долю этого штата.