Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս խոշորագույն նահանգում, որի մայրաքաղաքն է Սիդնեյը, մայիսի 15-ից կթուլացնվեն կորոնավիրուսի պանդեմիայի կապակցությամբ ընդունված սահմանափակումները, հայտարարել է նահանգի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանը, հաղորդում է Reuters-ը։
Նրա խոսքով՝ ուրբաթ կբացվեն ռեստորանները, խաղահրապարակները եւ հանրային լողավազանները, քանի որ նահանգում կորոնավիրուսի տարածումը կտրուկ կրճատվել է։ Բացի այդ, կթույլատրվեն մինչեւ 10 հոգանոց հավաքները։
«Միայն այն, որ մենք թուլացնում ենք սահմանափակումները, չի նշանակում, որ վիրուսը դարձել է պակաս մահաբեր կամ պակաս սպառնալիք է ներկայացնում։ Դա նշանակում է, որ մենք ամեն ինչ լավ ենք արել»,-նշել է վարչապետը։
Նոր Հարավային Ուելս նահանգն ամենաշատն է տուժել Ավստրալիայում պանդեմիայի հետեւանքով։ Երկրում վարակման եւ մահվան դեպքերի շուրջ 45 տոկոսը գրանցվել է հենց այդ նահանգում։

Australia’s most populous state, home to Sydney, will allow restaurants, playgrounds and outdoor pools to reopen on Friday as extensive testing has shown the spread of the coronavirus has slowed sharply, New South Wales state’s premier said on Sunday, Reuters reported.
“Just because we’re easing restrictions doesn’t mean the virus is less deadly or less of a threat. Premier Gladys Berejiklian told reporters on Sunday. “All it means is we have done well to date.”
From May 15, New South Wales will allow cafes and restaurants to seat 10 patrons at a time, permit outdoor gatherings of up to 10 people, and visits of up to five people to a household.
The state has been worst hit by the coronavirus in Australia, with about 45% of the country’s confirmed cases and deaths. However, it recorded just two new cases on Saturday out of nearly 10,000 people tested.