Հայաստանի օմբուդսմենի գրասենյակը բողոքներ է ստացել ոչ միայն կանանցից, այլեւ տղամարդկանցից, որոնք իրենց ընտանիքում բռնության են ենթարկվել: Այս մասին մայիսի 11-ին ԱԺ նիստում Հայաստանի օմբուդսմենի գերծունեության վերաբերյալ զեկույցի քննարկման ժամանակ ասաց հանրապետության գլխավոր իրավապաշտպան Արման Թաթոյանը:
Ընդ որում՝ Թաթոյանը նշեց, որ այդպիսի բողոքները սակավաթիվ են, այնդուհանդերձ, տեղ են գտել: «Տոկոսային հարաբերակցությամբ դրանք, իհարկե, քիչ են, բայց դրանք, այնուամենայնիվ, կան»,- շեշտեց իրավապաշտպանը:
Ընդ որում՝ նա պնդեց, որ քաղաքացիներին չբաժանեն ավելի խոցելիների եւ պակաս խոցելիների խմբերի, ինչպես հաճախ արվում է: Երկրի գլխավոր իրավապաշտպանի կարծիքով՝ հանրապետության բոլոր քաղաքացիները պետության եւ օմբուդսմենի գրասենյակի կողմից միանման վերաբերմունքի եւ պաշտպանության կարիք ունեն:

Офис омбудсмена Армении получил жалобы не только от женщин, но и от мужчин, которые подверглись насилию в своей семье. Об этом на заседании Национального Собрания в ходе обсуждения доклада о деятельности омбудсмена Армении за 2019 год заявил 11 мая главный правозащитник республики Арман Татоян.
При этом Татоян заметил, что таких жалоб было немного, но они, тем не менее, имели место. «В процентном соотношении их конечно меньше, но они, тем не менее, есть», - подчеркнул правозащитник.
При этом он настоял на том, чтобы граждан не делили на более уязвимые и менее уязвимые группы, как это зачастую делается. По мнению главного правозащитника страны, все жители республики нуждаются в одинаковом отношении и защите со стороны государства и офиса омбудсмена.