Սպիտակ տանը կից Առեւտրի ազգային խորհրդի ղեկավար Փիթեր Նավարոն Չինաստանին սպառնացել է վրեժով՝ «կորոնավիրուսի համավարակի տարածման մեջ նրա դերի համար» ։
«Չինաստանին պետք է հաշիվ ներկայացվի,- CNBC-ին տված հարցազրույցում ասել է Նավարոն,- Հարցն այն չէ, որ նրանց պետք է պատժել, այլ այն, որ Չինաստանին եւ Կոմունիստական կուսակցությանը պետք է պատասխանատվության ենթարկել»։
«Նրանք հսկայական վնաս են հասցրել աշխարհին, որը դեռեւս շարունակվում է,- ասել է Նավարոն,- Մենք համարյա 10 տրիլիոն դոլար ունենք, որը պետք է հատկացնենք այդ պայքարի համար»։
Երկու երկրների միջեւ առեւտրային բանակցությունները բարդացել էին Covid-19 համավարակի պատճառով, այն բանից հետո, երբ փետրվարին ուժի մեջ մտավ առեւտրային համաձայնագրի առաջին փուլը։ Գործարքը պահանջում է, որ Չինաստանը երկու տարով 200 մլրդ դոլարով մեծացնի ամերիկյան ապրանքների գնումները, ներառյալ՝ գյուղատնտեսական արտադրանքը։
Սակայն, բացի համաշխարհային պահանջարկի անկումից, հանրային առողջապահական ճգնաժամը, երկարաձգել է բանավեճը երկու երկրների միջեւ, որոնք մեղադրում են միմյանց։
Անցյալ հինգշաբթի ԱՄՆ առեւտրային ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերը եւ ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը համաձայնագիրը քննարկել էին Չինաստանի փոխվարչապետ Լյու Խեի հետ։ Երեք պաշտոնյաները համաձայնել էին սկսել առաջին փուլի իրականացումը, «չնայած առողջապահության ոլորտում այժմյան արտակարգ իրավիճակին»։

White House advisor Peter Navarro has threatened retaliation against China for its role in the spread of the COVID-19 pandemic, CNBC reported.
“A bill has to come due for China,” Navarro said during an interview on CNBC’s “Squawk Box.” “It’s not a question of punishing them, it’s a question of holding China accountable, the Chinese Communist Party accountable.”
“They inflicted tremendous damage on the world which is still ongoing,” Navarro said. “We’re up to close to $10 trillion we’ve had to appropriate to fight this battle.”
Trade talks between the two countries were complicated by the Covid-19 pandemic after the first phase of the trade deal entered into force in February. The deal requires China to increase purchases of US goods, including agricultural products, by $ 200 billion over two years.
However - in addition to lowering global demand - the public health crisis has spawned a war of words between the two countries that seek to blame each other.
Last Thursday, US Trade Representative Robert Lighthizer and Treasury Secretary Steven Mnuchin discussed an agreement with Chinese Deputy PM Liu He. Three officials agreed to begin the implementation of the first phase, “in spite of the current global health emergency.”