Սպիտակ տանը կից Առեւտրի ազգային խորհրդի ղեկավար Փիթեր Նավարոն Չինաստանին սպառնացել է վրեժով՝ «կորոնավիրուսի համավարակի տարածման մեջ նրա դերի համար» ։
«Չինաստանին պետք է հաշիվ ներկայացվի,- CNBC-ին տված հարցազրույցում ասել է Նավարոն,- Հարցն այն չէ, որ նրանց պետք է պատժել, այլ այն, որ Չինաստանին եւ Կոմունիստական կուսակցությանը պետք է պատասխանատվության ենթարկել»։
«Նրանք հսկայական վնաս են հասցրել աշխարհին, որը դեռեւս շարունակվում է,- ասել է Նավարոն,- Մենք համարյա 10 տրիլիոն դոլար ունենք, որը պետք է հատկացնենք այդ պայքարի համար»։
Երկու երկրների միջեւ առեւտրային բանակցությունները բարդացել էին Covid-19 համավարակի պատճառով, այն բանից հետո, երբ փետրվարին ուժի մեջ մտավ առեւտրային համաձայնագրի առաջին փուլը։ Գործարքը պահանջում է, որ Չինաստանը երկու տարով 200 մլրդ դոլարով մեծացնի ամերիկյան ապրանքների գնումները, ներառյալ՝ գյուղատնտեսական արտադրանքը։
Սակայն, բացի համաշխարհային պահանջարկի անկումից, հանրային առողջապահական ճգնաժամը, երկարաձգել է բանավեճը երկու երկրների միջեւ, որոնք մեղադրում են միմյանց։
Անցյալ հինգշաբթի ԱՄՆ առեւտրային ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերը եւ ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը համաձայնագիրը քննարկել էին Չինաստանի փոխվարչապետ Լյու Խեի հետ։ Երեք պաշտոնյաները համաձայնել էին սկսել առաջին փուլի իրականացումը, «չնայած առողջապահության ոլորտում այժմյան արտակարգ իրավիճակին»։

Глава Национального совета по торговле при Белом доме Питер Наварро пригрозил Китаю возмездием «за его роль в распространении пандемии коронавируса».
«Китаю должен быть выставлен счет», - сказал Наварро в интервью телеканалу CNBC. «Вопрос не в том, чтобы наказать их, а в том, чтобы привлечь Китай и Коммунистическую партию к ответственности».
«Они (китайцы) нанесли огромный ущерб миру, который все еще продолжается», - сказал Наварро. «У нас почти 10 триллионов долларов, которые мы должны были выделить для этой битвы».
Торговые переговоры между двумя странами были осложнены пандемией Covid-19 после того, как в феврале вступила в силу первая фаза торгового соглашения. Сделка требует, чтобы Китай увеличил закупки американских товаров, включая сельскохозяйственную продукцию, на 200 миллиардов долларов в течение двух лет.
Однако помимо снижения глобального спроса, кризис общественного здравоохранения породил словесную войну между двумя странами, которые стремятся обвинить друг друга.
В минувший четверг торговый представитель США Роберт Лайтхизер и министр финансов Стивен Мнучин обсудили соглашение с вице-премьером Китая Лю Хэ. Три чиновника согласились начать реализацию первого этапа, «несмотря на нынешнюю глобальную чрезвычайную ситуацию в области здравоохранения».