ԱՄՆ փոխնախագահ Մայքլ Փենսը վերջին 2 օրում երկու անգամ հանձնել է կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստ: Երկու դեպքում էլ արդյունքը բացասական էր: Այս մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է՝ Սպիտակ տան Վարդագույն այգում պատասխանելով լրագրողների հարցերին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ կորոնավիրուս էր հայտնաբերվել Փենսի մամուլի քարտուղարի մոտ:
«Փոխնախագահը թեստ է հանձնել, արդյունքը բացասական է: Նա թեստ է հանձնել երեկ, թեստ է հանձնել այսօր: Նա շատ լավ վիճակում է»,- ասել է Թրամփը:
Ընդ որում՝ Վաշինգտոնի վարչակազմի ղեկավարը չի բացառել, որ որպես նախազգուշական միջոց Փենսի հետ իր շփումները առաջիկայում կարող են սահմանափակվել:
«Ես նրան այդ ժամանկից չեմ տեսել: Մենք կխոսենք այդ մասին, մենք կարող ենք խոսել հեռախոսով»,- ասել է Թրամփը՝ պատասխանելով լրագրողներից մեկի համապատասխան հարցին: «Աշխատանքը, որը նա կատարել է որպես [կորոնավիրուսի դեմ պայքարի] աշխատանքային խմբի ղեկավար, աշխատանքը, որը նա կատարել է որպես փոխնախագահ, ականավոր է»,- շեշտել է ԱՄՆ նախագահը:
Այն մասին, որ Փենսի մամուլի քարտուղար, Թրամփի խորհրդական Սթիվեն Միլերի կնոջ՝ Քեթի Միլերի մոտ կորոնավիրուս է ախտորոշվել, հայտնի է դարձել մայիսի 8-ին: CNN հեռուստաալիքը մայիսի 7-ին հայտնել էր, որ կորոնավիրուս է հայտնաբերվել ԱՄՆ ՌԾՈՒ ստորաբաժանման զինվորականի մոտ, որի մարտիկները ծառայության են Սպիտակ տանը:
Թրամփը երկուշաբթի նշել էր, որ իրեն հայտնի չեն Սպիտակ տան աշխատակիցների շրջանում վարակման այլ դեպքերի մասին: «Ինձ միայն հայտնի է, որ մարդիկ, որոնք հանդիպել են հիվանդացածներին, թեստեր են հանձնել, որոնք բացասական են, բայց նրանք, միեւնույն է, կարանտինում են»,- ասել էր նա:
Ջոն Հոփքինսի համալսարանի տեղեկություններով, որը հաշվարկներ է կատարում դաշնային եւ տեղական իշխանությունների տեղեկությունների հիման վրա, ԱՄՆ-ում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման ավելի քան 1,34 մլն դեպք, մահացել է 80 հազարից ավելի մարդ:

Вице-президент США Майкл Пенс за последние два дня дважды сдавал тест на коронавирус. В обоих случаях результат оказался отрицательным. Об этом президент США Дональд Трамп заявил, отвечая на вопросы журналистов в Розовом саду Белого дома, передает ТАСС
Ранее у пресс-секретаря Пенса был обнаружен коронавирус.
«Вице-президент сделал тест, результат отрицательный. Он сдавал тест вчера, он сдал тест сегодня. Он в очень хорошей форме», - сказал Трамп.
При этом глава вашингтонской администрации не исключил, что в качестве меры предосторожности его контакты с Пенсом могут быть ограничены на ближайшее время.
«Я не видел его с тех пор . Мы поговорим об этом, мы можем поговорить по телефону», - сказал Трамп, отвечая на соответствующий вопрос одного из журналистов. «Работа, которую он проделал в качестве главы рабочей группы [по борьбе с коронавирусом], работа, которую он проделал в качестве вице-президента, является выдающейся», - подчеркнул при этом президент США.
О том, что у пресс-секретаря Пенса Кэти Миллер - супруги советника Трампа Стивена Миллера - был диагностирован коронавирус, стало известно 8 мая. 7 мая телеканал CNN сообщал, что коронавирус обнаружен у военного из подразделения ВМС США, бойцы которого несут службу в Белом доме.
В понедельник Трамп отметил, что о других случаях заражения среди сотрудников Белого дома ему неизвестно. «Мне только известно, что люди, которые видели заболевших , прошли тесты, они отрицательные, но они все равно проходят карантин», - сказал он.
По информации Университета Джонса Хопкинса, который проводит подсчеты на основе сведений федеральных и местных властей, в США зафиксировано более 1,34 млн случаев заражения коронавирусом, умерли свыше 80 тыс. человек.