Հարավաֆրիկյան թագավորություն Լեսոտոյի վարչապետ Թոմաս Տաբանեն մտադիր է այսօր հրաժարական ներկայացնել, հայտնում է «Ֆրանս Պրես» գործակալությունը:
80-ամյա Տաբանեն փետրվարին հայտարարել էր, որ հուլիսի վերջին կհեռանա վարչապետի պաշտոնից: Ոստիկանությունը նրան կասկածում է 2017 թվականին կատարված իր նախկին կնոջ սպանությանը հանցակցելու մեջ:
Գործակալության հետ զրույցում նա հայտնել է, որ պաշտոնից հեռանալու որոշումը պայմանավորված է տարիքով:
Վարչապետի իշխող կոալիցիան լուծարվել էր այս շաբաթ, Լեսոտոյի խորհրդարանը մայիսի 22-ին պետք է ձեւավորի նոր կառավարություն եւ վարչապետ ընտրի: Տաբանեի կուսակցությունն այս պաշտոնին առաջադրել է երկրի ֆինանսների նախարար Մոեկետսի Մայորոյին:
Վարչապետի նախկին կինը՝ Լիպոլելո Տաբանեն 2017 թվականին գնդակահարվել էր Մասերու քաղաքի իր տան մոտ, դա տեղի էր ունեցել ամուսնալուծության «լարված» գործընթացի ֆոնին: Ոստիկանությունն անցած ամիս վարչապետի ներկայիս կնոջից՝ Մեսայա Տաբանեից պահանջել էր ներկայանալ հարցաքննության, սակայն նա թաքնվել էր: Ավելի ուշ հանձնվել էր ոստիկանությանը: Նրան առաջադրել են վարչապետի նախկին կնոջը սպանելու մեղադրանք եւ գրավով ազատել են:
Լեսոտոյի թագավորությունը Հարավային Աֆրիկայում պետություն է, որն ամբողջությամբ շրջապատված է Հարավաֆրիկյան Հանրապետության տարածքով:

The Prime Minister of the South African Kingdom of Lesotho, Tom Thabane, intends to file a resignation letter on Wednesday, RIA Novosti reported referring to the France Press Agency.
In February, 80-year-old Thabane said he would step down as prime minister by the end of July. The police suspect him of being linked to the murder of his ex-wife committed in 2017.
As the PM said in an interview with the agency, he has decided to resign because of his age.
The PM's ruling coalition was dissolved this week, the Lesotho parliament is due to form a new government on May 22 and elect its new head. The Tabane party nominated Moeketsi Majoro, the country's finance minister.
Lipolelo Thabane was shot dead near her home in 2017 amid the intense divorce proceedings. Last month, the PM's current wife Maesiah Thabane was called for interrogation by police, however, she has disappeared. She later surrendered to the police, and was charged with the murder of the PM's ex-wife and released on bail.