Կա քաղաքական ենթատեքստ: Այդ ենթատեքստն ի հայտ եկավ նոր խորհրդարանի աշխատանքի սկզբից եւեթ: Այդ ենթատեքստն է այնպիսի տպավորության ստեղծումը, որ խորհրդարանի աշխատանքն իմաստազուրկ է, պրոֆեսիոնալ չէ, իր աշխատանքին անլուրջ է վերաբերվում, որ այնտեղ դատարկախոսությամբ են զբաղված, որ կազմը չի տարբերվում նախկին պատգամավորներից, հանդես է գալիս բռնության օգտին եւ այլն: Այս մասին մայիսի 13-ին Ազգային ժողովում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ի՞նչ հիմնավորմամբ են «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությանը կասկածում նախկին իշխանությունների հետ համագործակցության մեջ:
Նրա խոսքով՝ ակնհայտ է, որ խորհրդարանի աշխատանքի վերաբերյալ նման պատկերացումը օգտակար է երկրի նախկին իշխանություններին: «Նրանք փորձում են խորհրդարանն ապալեգիտիմացնել տարբեր ճանապարհներով, այդ թվում՝ իրենց ենթակա լրատվամիջոցների միջոցով»,-  հավաստիացրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համախոհը:
Նրա կարծիքով՝ «Լուսավոր Հայաստանի» գործողությունները վկայում են հենց այդ մասին: Եվ եթե զուգահեռներ անցկացվեն, ապա ակնհայտ է դառնում, որ «Լուսավոր Հայաստանը», կամա թե ակամա, գործում է այդ ենթատեքստում: ««Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության որոշ ներկայացուցիչների եւ առաջին հերթին նրա առաջնորդի վերջին պահվածքը այս մասին է վկայում»,- ասաց պատգամավորը:

YEREVAN. – There is a political subtext, and that subtext has emerged since the beginning of the work of the new parliament. This subtext is the creation of an impression that the work of this parliament is meaningless, unprofessional, does not take its work seriously, that they are engaged in nonsense there, that the composition does not differ from the previous MPs, is in favor of violence, and so on. Ruben Rubinyan, an MP of the ruling My Step bloc, said this during Wednesday’s briefing in the National Assembly, when asked on what grounds they suspected the opposition Bright Armenia Party of collaborating with the former authorities.
According to him, it is obvious that such a view about the work of the current parliament is useful to the former authorities of the country. "They are trying to delegitimize the parliament in various ways, including through the media under their control," Rubinyan said.
In his opinion, the actions of Bright Armenia testify to that, and if parallels are drawn, it becomes obvious that Bright Armenia operates in that context. "The latest behavior of some representatives of the Bright Armenia Party's parliamentary faction—and, first of all, of its leader—attests to this," the MP added.