Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի տեսանյութի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ: Այս մասին NEWS.am-ի հարցին ի պատասխան հայտնեց ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելը):
Հիշեցնենք, որ Միքայել Մինասյանը հայտնել էր, որ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանն իր հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անունից առաջարկել է սիմվոլիկ գումար, որի դիմաց ինքը կարող էր ազատվել բոլոր տեսակի քրեական եւ քաղաքական հետապնդումներից:

По подготовленным на основе видеоматериала экс-посла Армении в Ватикане Микаэла Минасяна материалам в Специальной следственной службе Армении возбудили уголовное дело. Об этом в ответ на вопрос Новости Армении – NEWS.am заявила пресс-секретарь ССС республики Марина Оганджанян.
По ее словам, дело возбуждено по части 1 статьи 308 УК Армении (использование должностным лицом своего служебного положения вопреки интересам службы или неисполнение служебных обязанностей). Напомним, что Микаэл Минасян заявил о том, что экс-глава СНБ Армении Артур Ванецян во время встречи с ним предложил ему от имени премьер-министра Армении Никола Пашиняна символическую сумму, выплатив которую он может освободиться от любых видов уголовного и политического преследований.