Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի տեսանյութի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ: Այս մասին NEWS.am-ի հարցին ի պատասխան հայտնեց ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելը):
Հիշեցնենք, որ Միքայել Մինասյանը հայտնել էր, որ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանն իր հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անունից առաջարկել է սիմվոլիկ գումար, որի դիմաց ինքը կարող էր ազատվել բոլոր տեսակի քրեական եւ քաղաքական հետապնդումներից:

In response to a question from Armenian News-NEWS.am, Spokesperson of the Special Investigation Service of Armenia Marina Ohanjanyan said the Special Investigation Service has instituted a criminal case with the report prepared based on the video released by ex-Ambassador of Armenia to the Vatican Mikayel Minasyan.
Ohanjanyan informed that the case has been instituted under an article of the Criminal Code (official using official position contrary to interests of service or failure to fulfill official duties).
Mikayel Minasyan had informed that during a meeting with him, former director of the National Security Service Artur Vanetsyan, on behalf of Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, had offered a symbolic amount to Mikayel Minasyan that would relieve him of all types of criminal and political prosecutions.