Չինաստանն ԱՄՆ-ին կոչ է արել զիջումների գնալ եւ ամրապնդել պանդեմիայի դեմ պայքարում համագործակցությունը: Այս մասին հայտարարել է ՉԺՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանը:
«ԱՄՆ-ՉԻնաստան հարաբերությունների կայուն զարգացման պահպանումը պատասխանում է երկու ժողովուրդների ազգերի շահերին եւ նպաստում ամբողջ աշխարհում խաղաղությանն ու կայունությանը»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել է Չինաստանի հետ հարաբերությունների խզման հնարավորության մասին: «Կան շատ բաներ, որ մենք կարող էինք անել… Մենք կարող ենք նաեւ խզել հարաբերությունները: Այդպիսով մենք կտնտեսեինք 500 մլրդ դոլար»,-ասել է նա Fox Business News-ին տված հարցազրույցում:

China called on the US to meet and strengthen cooperation in the fight against the COVID-19 pandemic after President Donald Trump threatened to break off bilateral relations, AFP reported.
"To maintain the steady development of China-US relations is in the fundamental interests of the people in both countries, and is conducive to world peace and stability," foreign ministry spokesman Zhao Lijian said at a press briefing.
"At present, China and the US should continue to strengthen cooperation against the epidemic, defeat the epidemic as soon as possible, treat patients, and restore economy and production. But it requires the US to meet halfway with China."