ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի առաջին տեղակալ Գեմաֆին Գասպարյանն իր դիմումի համաձայն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից։ Այս մասին հայտնում են նախարարության ֆեյսբուքյան էջում:
«ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը բարձր է գնահատում պարոն Գասպարյանի ներդրումը սոցիալական պաշտպանության` հատկապես տարեցների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների ոլորտում, ինչպես նաև՝ արտակարգ դրության պայմաններում առավել խոցելի սոցիալական աջակցության համակարգման հարցում։
Շնորհակալություն ենք հայտնում պարոն Գասպարյանին արդյունավետ համագործակցության համար և մաղթում հաջողություններ նոր ոլորտներում»։

Deputy Minister of Labor and Social Affairs of Armenia Gemafin Gasparyan has submitted a resignation letter, as reported on the Facebook page of the Ministry of Labor and Social Affairs.
“The Ministry of Labor and Social Affairs of Armenia highly appreciates Mr. Gasparyan’s contributions to the reforms that are being made in the field of social protection, particularly the protection of the rights of the elderly and persons with disabilities, as well as to the coordination of social support to the more vulnerable during the state of emergency declared in the country.
The Ministry of Labor and Social Affairs of Armenia expresses gratitude to Mr. Gasparyan for the fruitful cooperation and wishes him success in new sectors,” the Facebook post reads.