ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը վճարումները վերսկսելու մասին վերջնական որոշում դեռեւս չի կայացրել։
Նա նշել է, որ վարչակազմը բազմաթիվ առաջարկներ է քննարկում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վերաբերյալ, ներառյալ այն տարբերակը, ըստ որի Վաշինգտոնը կվճարի իր նախկին մակարդակի մոտ 10%-ը:
Twitter-ում իր հաղորդագրության մեջ Թրամփն ընդգծել է, որ վերջնական որոշում չի կայացվել, եւ որ ԱՀԿ-ի ֆինանսավորումը մնում է սառեցված:
Թրամփը ապրիլի 14-ին դադարեցրել էր ԱՀԿ-ում ԱՄՆ-ի ներդրումը՝ կազմակերպությանը մեղադրելով կորոնավիրուսի բռնկման մասին Չինաստանի «ապատեղեկատվությանը» նպաստելու մեջ, եւ հայտարարելով, որ իր վարչակազմը կսկսի ստուգել կազմակերպությունը: ԱՀԿ պաշտոնյաները հերքում են այդ մեղադրանքները, իսկ Չինաստանը պնդում է, որ ամեն ինչ թափանցիկ եւ բաց է եղել:

US President Donald Trump said that he has not yet made a final decision on the resumption of contributions to the World Health Organization.
He noted that the administration is considering numerous proposals for the World Health Organization, including the option according to which Washington will pay about 10% of its previous level.
In a tweet, Trump noted that no final decision has been made and that WHO funding remains frozen.
Trump suspended US contributions to WHO on April 14, accusing the organization of promoting misinformation about an outbreak of coronavirus in China and saying that its administration will begin checking the organization. WHO officials denied the claims, and China insisted on being transparent and open.