«Փաստ» թերթը գրում է. «Փաշինյանը հարցերի շարքում հատուկ է թողել այդ «անցանկալի» հարցերը, որպեսզի կարծիք ձեւավորվի, թե իշխանությունն ինչքան պարզ ու թափանցիկ է գործում
«Արդեն «հին, բարի» ավանդույթ է դարձել, երբ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է գալիս ծավալուն ասուլիսներով, որոնց ժամանակ մի քանի ժամ շարունակ ներկայացնում է «100 փաստի» հերթական «սերիան» եւ պատասխանում է լրագրողների հարցերին։
ՀՀ-ում ստեղծված համաճարակային իրավիճակով պայմանավորված՝ արդեն երկրորդ անգամ այդ ասուլիսը տեղի է ունենում օնլայն. լրատվականներն իրենց հարցերն ուղարկում են առցանց, իսկ Փաշինյանը հերթով պատասխանում է դրանց։
Շաբաթ օրը տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ անդրադարձ եղավ նաեւ այնպիսի հարցերի, որոնք իշխանության համար այդքան էլ հաճելի չէին։ Մեր տեղեկություններով, սակայն, դա իշխանության կողմից հատուկ ընտրված տակտիկա է եղել։
«Փաստ» թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ, Փաշինյանը հարցերի շարքում հատուկ է թողել այդ «անցանկալի» հարցերը, որպեսզի կարծիք ձեւավորվի, թե իշխանությունն ինչքան պարզ ու թափանցիկ է գործում, եւ թե ընտրվել են վարչապետին ուղղված բոլոր հարցերը՝ առանց բացառության։
Նույն աղբյուրի հավաստմամբ, վարչապետն աշխատակազմի հետ ունեցած քննարկման ժամանակ ասել է, թե հարցերին կպատասխանի ըստ նպատակահարմարության, այսինքն՝ կարեւորը տվյալ պահին հարցի բարձրաձայն հնչելն է, այլ ոչ թե տրված պատասխանը։
Այդուամենայնիվ, կառավարության աղբյուրը թերթին փոխանցել է, որ մոտ երկու տասնյակ հարցեր միացվել են իրար, իսկ 7-8 հարց ընդհանրապես չի հնչել։
Մեր տեղեկություններով, այսպես կոչված, «տեխնիկական պատճառներով» չհնչած հարցերի հիմնական մասը վերաբերել է Ռոբերտ Քոչարյանի դատավարությանը եւ դրան առնչվող խնդիրներին՝ դատավորի վարքագիծ, քաղաքական հետապնդումներ եւ այլն, ինչպես նաեւ Ապրիլյան պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքների հետ կապված մի քանի հարցադրումների»:

YEREVAN. – Past daily of Armenia writes: During the [online] press conference [of PM Nikol Pashinyan] held on Saturday, there was also a reference to issues that were not so pleasant for the halls of power. According to our information, however, it was a tactic specially chosen by the halls of power.
According to a source of Past newspaper, Pashinyan deliberately left those "undesirable" questions among the series of the questions [asked], so that an opinion would be formed on how straightforwardly and transparently the halls of power work, and all that the questions addressed to the Prime Minister were chosen without exception.
According to the same source, during the discussion with the staff, the Prime Minister said that he would answer the questions according to the expediency; that is, the important thing at the given moment is to raise the question aloud, and not the given answer.
However, a government source told the newspaper that about two dozen questions were merged, whereas 7-8 questions were not raised at all.
According to our information, the bulk of the questions that were not raised for so-called "technical reasons" was related to [ex-President] Robert Kocharyan's trial and related issues—the judge's behavior, political persecution, etc.—as well as several questions related to the work of the [parliamentary] committee of inquiry of the April [2016] war.