ԵՄ երկրները համոզված են, որ Իսրայելի իշխանությունները պետք է հրաժարվեն այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են պաղեստինյան տարածքների բռնակցման հանգեցնել: Այս մասին ասված է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպե Բորելի հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք Իսրայելին վճռականապես կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ որեւէ միակողմանի որոշումից, որը կարող է պաղեստինյան ցանկացած գրավյալ տարածքի բռնակցման հագենցնել, ինչը կհակասեր միջազգային իրավունքին» - նշվում է հայտարարության մեջ:
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ ԵՄ-ն չի ընդունի սահմանային փոփոխությունները, եթե իսրայելցիների եւ պաղեստինցիների միջեւ փոխադարձ համաձայնություն չլինի:
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն մայիսի 17-ին հայտարարել էր, որ ժամանակն է Պաղեստինյան տարածքների մի մասը բռնակցել Հորդանան գետի Արեւմտյան ափին՝ հօգուտ հրեական բնակավայրերի: Այս դիրքորոշման մասին նա հայտնել էր՝ Կնեսետում (խորհրդարանում) ներկայացնելով մարտի 2-ի ընտրությունների արդյունքում իր կողմից ստեղծված կառավարությունը:
Նախարարների կաբինետը կազմավորվել է Նեթանյահուի «Լիկուդ» կուսակցության եւ իսրայելական բանակի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Բենի Հանցի «Կահոլ-Լավան» կուսակցության կոալիցիոն համաձայնագրի հիման վրա: Փաստաթղթի համաձայն՝ Նեթանյահուն եւ Հանցը հերթականությամբ վարչապետներ կլինեն՝ յուրաքանչյուրը 18 ամիս: Քաղաքական գործիչների միջեւ համաձայնագիրը կառավարության ղեկավարին թույլ է տալիս հուլիսի 1-ից հետո սկսել քայլեր ձեռնարկել Հորդանան գետի Արեւմտյան ափի առանձին հատվածների վրա ինքնիշխանություն տարածելու ուղղությամբ՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պլանի համաձայն:
2016-ի դեկտեմբերին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն ընդունել էր 2334 բանաձեւը՝ պահանջելով դադարեցնել իսրայելական կարգավորման գործընթացները գրավյալ տարածքներում: Իսրայելը հրաժարվել էր կատարել այդ փաստաթղթի դրույթները:

Страны - члены Евросоюза убеждены, что властям Израиля следует отказаться от действий, которые могут привести к аннексии палестинских территорий. Об этом говорится в заявлении главы дипломатии ЕС Жозепа Борреля, передает ТАСС.
«Мы решительно призываем Израиль воздерживаться от любого одностороннего решения, которое привело бы к аннексии любой оккупированной палестинской территории, что противоречило бы международному праву», - отмечается в нем.
В документе подчеркивается, что ЕС не согласится с изменением границ в случае отсутствия обоюдной договоренности между израильтянами и палестинцами.
17 мая премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что пришло время аннексировать часть палестинских территорий на Западном берегу реки Иордан в пользу еврейских поселений. Такую позицию он изложил, представляя в Кнессете (парламенте) созданное им по итогам выборов 2 марта правительство.
Кабинет министров был сформирован на основе коалиционного соглашения между партией «Ликуд» Нетаньяху и партией «Кахоль-Лаван» бывшего начальника Генштаба израильской армии Бени Ганца. Премьерами в соответствии с документом будут поочередно по 18 месяцев Нетаньяху и Ганц. Соглашение между политиками позволяет главе правительства начать осуществлять после 1 июля шаги по распространению суверенитета на отдельные части Западного берега Иордана в соответствии с планом президента США Дональда Трампа.
В декабре 2016 года Совет Безопасности ООН принял резолюцию 2334 с требованием прекратить израильскую поселенческую деятельность на оккупированных территориях. Израиль тогда же отказался выполнять положения этого документа.