Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը այսուհետ եւս կգլխավորի համաշխարհային պայքարը կորոնավիրուսի համավարակի դեմ, որը «սպառնում է կտրել միջազգային համագործակցության թելը», հայտարարել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհան Գեբրեեսուսը, հայտնում է Reuter-ը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել «շատ անդամ-պետությունների, որոնք իրենց աջակցությունն ու համերաշխությունն են հայտնել», եւ ողջունել է ԱՀԿ 194 անդամ-պետությունների փոխզիջմամբ ընդունված ԵՄ բանաձեւը, որում պարունակվում է արձագանքման միջազգային միջոցառումների անկախ գնահատականի կոչ՝ «ներառելով, սակայն չսահմանափակելով ԱՀԿ աշխատանքը»։
«Մենք բոլորից շատ ենք հաշվետվողականություն ուզում,- ասել է ԱՀԿ տնօրենը,- մենք կշարունակենք ապահովել ռազմավարական առաջնորդությունը՝ համավարակին համաշխարհային արձագանքը համակարգելու համար»։
Նա չի հիշատակել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից ԱՀԿ-ի ֆինանսավորումն ընդմիշտ դադարեցնելու սպառնալիքը, եթե նա 30 օրվա ընթացքում չսկսի բարեփոխումները։

The World Health Organization will continue to lead the global fight against the coronavirus pandemic, which "threatens to tear at the fabric of international cooperation," Reuters reported referring to the WHO chief.
Tedros Adhanom Ghebreyesus thanked "the many member states who have expressed their support and solidarity" at its two-day annual ministerial assembly.
“We want accountability more than anyone,” he said. “We will continue providing strategic leadership to coordinate the global response” to the pandemic.
Tedros did not mention the threat posed by US President Donald Trump to permanently stop funding WHO if it does not begin reforms within 30 days.