ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը նախազգուշացրել է, որ կորոնավիրուսի համավարակը սպառնում է աֆրիկյան առաջընթացին, եւ միլիոնավոր մարդիկ կարող են հայտնվել ծայրահեղ աղքատության մեջ:
Նա նշել է, որ մայրցամաքի երկրներն արագ արձագանքեցին ճգնաժամին, եւ այսօրվա դրությամբ գրանցված դեպքերի թիվը սպասվածից ցածր է: Բայց ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է, «շատ բան է մազից կախված», եւ կոչ է արել «միջազգային գործողություններ իրականացնել աֆրիկյան առողջապահական համակարգերի ամրապնդման, սննդի պաշարների պահպանման, ֆինանսական ճգնաժամի կանխարգելման, կրթությանն աջակցելու, աշխատատեղերը պաշտպանել, տնային տնտեսությունների եւ ձեռնարկությունները գոյատեւման համար»:
Համավարակի ավերիչ տնտեսական եւ սոցիալական հետևանքները վերացնելու համար, ըստ նրա,  Աֆրիկային ավելի քան 200 միլիարդ դոլար է անհրաժեշտ:
Ըստ նրա՝ վերջին տարիներին Աֆրիկայում ուժեղ տնտեսական աճ էր գրանցվել, թվային հեղափոխությունը «տարածվել» էր մայրցամաքում, եւ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել ազատ առեւտրի գոտու վերաբերյալ:
Սակայն «Աֆրիկայում ապրանքների, զբոսաշրջության եւ դրամային փոխանցումների պահանջարկն արդեն նվազում է», եւ «առեւտրի գոտու բացումը հետաձգվել է»: Գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ համավարակը «կսաստկացնի անհավասարությունը եւ կավելացնի սովը, թերսնումը եւ խոցելիությունը հիվանդությունների նկատմամբ»:

Генсек ООН Антонио Гутерриш предупредил, что пандемия коронавируса угрожает прогрессу Африки и миллионы людей могут оказаться в крайней нищете.
Он отметил, что страны на континенте быстро отреагировали на кризис , и на сегодняшний день число зарегистрированных случаев ниже, чем предполагалось. Но генсек ООН заявил, что «многое висит на волоске», и призвал к «международным действиям по укреплению систем здравоохранения Африки, поддержанию поставок продовольствия, предотвращению финансового кризиса, поддержке образования, защите рабочих мест, сохранению на плаву домашних хозяйств и предприятий».
Чтобы помочь устранить разрушительные экономические и социальные последствия пандемии, Африке нужно более 200 миллиардов долларов, отметил он.
По его словам, в последние годы в Африке был сильные экономический рост, цифровая революция «завладела» континентом и было достигнуто соглашение о зоне свободной торговли.
Но «спрос на сырьевые товары, туризм и денежные переводы в Африке уже снижается» и «открытие торговой зоны было отложено». Генеральный секретарь заявил, что пандемия «усугубит неравенство и усилит голод, недоедание и уязвимость к болезням».