Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրով և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորությունների համաձայն՝ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ծանուցագրեր է ուղարկել համապատասխանաբար Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին և Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին Արցախի կողմից տվյալ միջազգային դաշնագրերով նախատեսված ժամանակավոր իրավական միջոցներ ձեռնարկելու մասին՝ նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) տարածման սպառնալիքի հիմքով երկրում արտակարգ իրավիճակ մտցնելու պատճառով:
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, ծանուցագրերում նշվում է, որ հանրապետության ողջ տարածքում արտակարգ իրավիճակ է մտցվել 2020 թվականի ապրիլի 12-ին 30 օր ժամկետով և երկարաձգվել մինչև հունիսի 11-ը: Արցախի Հանրապետությունը պարտավորվում է Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղարին և Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարին տեղեկացնել արտակարգ իրավիճակի ժամանակ իր կողմից ձեռնարկված իրավական միջոցների, ինչպես նաև այդ միջոցների կիրառման դադարեցման ամսաթվի մասին:
Արցախի Հանրապետությունը միակողմանիորեն միացել է Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրին 1992 թվականին և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային՝ 2015 թվականին:

Artsakh MFA has sent notifications to Secretaries General of UN and Council of Europe.
In accordance with its obligations under the International Covenant on Civil and Political Rights and the European Convention on Human Rights, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh has sent notifications to the UN Secretary General Antonio Guterres and Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić on taking temporary legal measures by Artsakh, provided for by these international treaties, as a result of introducing emergency situation in the country due to the threat of spread of novel coronavirus COVID-19.
The notifications indicate that an emergency situation for a period of 30 days was introduced throughout the Republic on April 12, 2020 and was extended until June 11. The Republic of Artsakh undertakes to inform the Secretary General of the United Nations and the Secretary General of the Council of Europe of the legal measures it has introduced for the period of emergency, as well as to inform about the date of termination of such measures.
The Republic of Artsakh acceded unilaterally to the International Covenant on Civil and Political Rights in 1992 and to the European Convention on Human Rights in 2015.