Հայկական կողմն ուշադիր հետեւում է Ադրբեջանի անցկացվող զորավարժություններին: Այս մասին մայիսի 20-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը:
Փոխնախարարը չմեկնաբանեց այն հարցը, թե հայկական կողմը տնօրինո՞ւմ էր արդյոք օպերատիվ տեղեկությունների զորավարժությունների ծրագրման մասին՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի իշխանությունները, ինչպես եւ նախկինում, անտեսել են իրենց միջազգային պարտավորությունները եւ զորավարժությունները սկսել են առանց միջազգային կազմակերպություններին համապատասխան տեղեկացման: «Բայց մենք արդեն վարժվել ենք նման գործողություններին»,- նշեց փոխնախարարը:
Նրա խոսով՝ Հայաստանի եւ Արցախի սահմաններին լարվածություն չկա: «Մեր վերջին հայտարարությունը պետք է ընդունել այնպես, ինչպես կա, առանց հետին մտքի: Եթե զգանք, որ զորավարժությունների հետեւանքով սպառնալիք է ստեղծվել Հայաստանի կամ Արցախի անվտանգությանը, անհապաղ կընդունվեն կանխիչ միջոցառումներ: Միջազգային հանրությունը կհասկանա, քանի որ մենք այս մասին նախապես զգուշացրել ենք: Մեր կողմից մարտական հերթապահության մեջ փոփոխություններ չկան: Ընդհանուր առմամբ, մենք հակառակորդից ամեն ինչ սպասում ենք»,- արձանագրեց նա:
Գաբրիել Բալայանը միաժամանակ նշեց, որ այս պահին Հայաստանն անմիջական վտանգ չի զգում: «Սպառնալիքի դեպքում կընդունվեն համարժեք միջոցառումներ: Եվ դուք դա արդեն տեսել եք»,- նշեց Բալայանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարությունների մեծ մասը նախատեսված է ներքին օգտագործման համար:

YEREVAN. – The Armenian side is closely following the ongoing military exercises in Azerbaijan, Armenia’s Deputy Defense Minister Gabriel Balayan told reporters on Wednesday.
He stressed that the Azerbaijani authorities, as before, ignored their international obligations, and began their military exercises without informing the international organizations.
In Balayan’s words, there is no tension on the borders of Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh). "If we feel that the security of Armenia or Artsakh has been threatened as a result of the military exercises, preventive measures will be taken immediately. The international community will understand, as we have warned about this in advance. There are no changes in our combat duty. In general, we expect everything from the adversary," he added.
At the same time, Gabriel Balayan noted that at the moment Armenia does not feel an immediate danger. "Appropriate measures will be taken in case of a threat; and you have already seen it," Balayan said, adding that most of the statements of the Azerbaijani leadership are intended for internal use.