ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ցանկանում է հունիսին անցկացնել G7-ի առերես գագաթնաժողով, բայց կոնկրետ օր որոշված չէ: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Քելի Մաքինենին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Նախագահն իսկապես ցանկանում է Վաշինգտոնում «յոթնյակի» գագաթնաժողով անցկացնել, հենց որ երկիրը բացենք, երբ աշխարհը սկսի բացվել: Մենք կցանկանայինք անցկացնել հունիսին, բայց կոնկրետ օրվա մասին ոչ մի հայտարարություն չկա»,- ասել է նա:
Հարցին՝ գագաթնաժողովի կազմակերպման ծրագրերն ինչպե՞ս են հարաբերակցվում թռիչքների գործող սահմանափակումներին, Մաքինենին պատասխանել է, որ Թրամփն այդ միջոցառումները կչեղարկի այն բանից հետո, երբ համոզվի քաղաքացիների առողջության անվտանգության ապահովման հարցում:
«Ինչ վերաբերում է այստեղ գագաթնաժողովի անցկացմանը, ապա դա նախագահի առանձնաշնորհն է, հենց որ ԱՄՆ-ն, աշխարհը բացվեն: Սա ցույց կտա այն բանի ամրապնդվող լավատեսությունը, որ առաջնորդները կհավաքվեն միասին եւ գործերը կվարեն սովորականի պես»,- ասել է մամուլի քարտուղարը:
Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ուսումնասիրում է Քեմփ Դեւիդի իր նստավայրում առերես ձեւաչափով G7-ի գագաթնաժողով անցկացնելու հնարավորությունը: Նա չորեքշաբթի Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հեռախոսով քննարկել էր մոտ ժամանակում գագաթնաժողովի կազմակերպումը:
Մարտի 20-ին Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարի տեղակալ Ջադ Դիրը հայտնել էր, որ Թրամփը որոշել է համավարակի պատճառով չեղարկել Քեմփ Դեւիդում G7-ի առաջնորդների հանդիպումը, դրա փոխարեն նախատեսվում էր գագաթնաժողովն անցկացնել տեսակոնֆերանսի ռեժիմում:

Президент США Дональд Трамп хочет провести очный саммит «семерки» в июне, но конкретной даты нет. Об этом заявила в среду на брифинге пресс-секретарь главы государства Кейли Макинэни, передает ТАСС.
«Президент действительно хочет провести саммит «семерки» в Вашингтоне, как только мы откроем страну , как мир начнет открываться. Мы хотели бы провести в июне, но никаких объявлений о конкретной дате нет», - сказала она.
На вопрос, как соотносятся планы организации саммита с действующими ограничениями на полеты, Макинэни отметила, что Трамп отменит данные меры после того, как убедится в обеспечении безопасности для здоровья граждан.
«Касательно саммита здесь, то эта прерогатива принадлежит президенту, как откроются США, мир. Это покажет укрепляющийся оптимизм относительно того, что лидеры соберутся вместе и будут вести дела как обычно», - сказала пресс-секретарь.
Ранее Трамп заявил, что изучает возможность провести саммит G7 в очном формате в своей резиденции в Кэмп-Дэвиде. В среду он обсудил с президентом Франции Эмманюэлем Макроном по телефону организацию саммита в ближайшее время.
20 марта заместитель пресс-секретаря Белого дома Джадд Дир сообщил, что Трамп из-за пандемии решил отменить июньскую встречу лидеров G7 в Кэмп-Дэвиде, вместо этого саммит планировалось провести в режиме видеоконференции. Резиденция американских президентов Кэмп-Дэвид находится в 100 км к северо-западу от Вашингтона.