Հնարավոր են այնպիսի մոտեցումներ, որպեսզի Հայաստանի բնակչության համար գազի գինը չբարձրանա, իսկ տնտեսվարող սուբյեկտների համար՝ չդառնա կրիտիկական եւ չհանգեցնի գնաճի: Սակայն դա միայն կանխատեսում է: Այս մասին «Ազատության» հետ զրույցում ասել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ Բելառուսի եւ Ղրղզստանի հետ համեմատ՝ Հայաստանում գազի բարձր գինը պայմանավորված է Վրաստանի հաշվին հավելյալ տարանցիկ մարժաներով, ինչպես նաեւ հեռավորությամբ եւ մատակարարումների ինքնարժեքով:
«Գնի ձեւակերպման գործում շատ կարեւոր են սակագները, եւ մենք ցանկանում ենք, որ դրանք առավելագույնը միասնական լինի: Մենք այդ հարցը քննարկում ենք ԵԱՏՄ հարթակում, քանի որ այդ գործոնը էական սոցիալ-տնտեսական ազդեցություն է գործում Միության բոլոր անդամների վրա»,-նշել է Գրիգորյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ տարբերակը, որն ընդունելի է Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի համար, հավելյալ քննարկումների կարիք ունի, այն դեպքում, երբ Երեւանն ակնկալում է ավելի օպերատիվ արդյունքներ:

In an interview with Azatutyun Radio, Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan said there might be approaches through which the price of natural gas for the population of Armenia will remain the same and won’t become critical and lead to inflation for economic entities, but this is only a prediction.
According to him, compared with Belarus and Kyrgyzstan, the high price of natural gas in Armenia is due to the additional transit margins at the expense of Georgia, as well as distance and the original price of supplies.
“Tariffs are very important when it comes to formulating the price, and Armenia wants the tariffs to be as unified as possible. The Armenian government is considering the issue on the platform of the Eurasian Economic Union since this factor has a major socio-economic impact on all member states of the Union,” Grigoryan stated.