Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Ստեփանակերտում հանդիպում են ունեցել ՀՀ եւ ԱՀ բանկային համակարգերի ներկայացուցիչների հետ` Կենտրոնական բանկերի ղեկավարների գլխավորությամբ:
Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է ներկաներին եւ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին այս ձեւաչափով հանդիպում կազմակերպելու համար: «Ցանկալի է ոչ թե շարունակել, այլ ավելի ակտիվացնել համագործակցությունը, քանի որ առաջիկայում նախատեսում ենք զարգացման շատ ավելի մեծ տեմպեր ապահովել, իսկ միայն երկու կառավարությունների ֆինանսական միջոցները թույլ չեն տա դա անել: Պետք է լինելու ավելի հավակնոտ ծրագրեր իրականացնել»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
«Շնորհակալ եմ հարգելի պարոն նախագահ: Շատ կարեւոր է արձանագրել, որ վերջին 10 տարվա ընթացքում Արցախում բանկային համակարգի բավականին լուրջ զարգացում է արձանագրվել, որն էական նշանակություն է ունեցել Արցախի տնտեսական հաջողությունների համար: Տնտեսական այն հավակնությունները, որ ունենք համատեղ, հնարավոր չի լինի իրագործել, եթե այդ բովանդակությունն ընկալված չլինի բանկային համակարգի կողմից: Ինչ որ առումով այդ բովանդակությունը պետք է համատեղ ձեւավորվի:  Հակաճգնաժամային այս ժամանակաշրջանում նաեւ դրա փորձը կիրառում ենք, երբ կառավարության, բանկային համակարգի ու խորհրդարանի ներկայացուցիչները մի սեղանի շուրջ նստած քննարկում են գյուղատնտեսության զարգացման, ճգնաժամը հաղթահարելու, սոցիալական խնդիրները լուծելու հարցեր: Սա իսկապես արդյունավետ կարող է լինել եւ սա պետք է դիտարկել ոչ թե առանձին վերցրած հանդիպում, այլ խոսակցություն, որն անընդհատ պետք է շարունակվի»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Այնուհետեւ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ֆինանսական, բանկային համակարգերի համագործակցության ընդլայնմանը, Արցախում հայաստանյան բանկերի գործունեության խթանմանը, բիզնես ծրագրերի ֆինանսանավորման ակտիվացմանը, տնտեսության տարբեր ճյուղերում, այդ թվում` գյուղատնտեսության, ներդրումային նախագծերի ֆինանսավորմանը վերաբերող հարցեր:
Բանկային համակարգի ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել ականջալուր լինել Հայաստանի եւ Արցախի կառավարությունների նախաձեռնություններին եւ առավել ընդլայնված կերպով ներգրավվել ծրագրերի իրականացմանը` շուկայի համար ապահովելով ավելի մեծ ու ցածր տոկոսադրույքներով միջոցներ:

The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, and the new President of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) Republic, Arayik Harutyunyan, met in Stepanakert with the representatives of the banking systems of Armenia and Artsakh.
"It is desirable not to continue, but to further intensify cooperation, as in the near future we plan to ensure much higher rates of development, whereas only the financial resources of the two governments will not allow it to do so; more ambitious programs will have to be implemented," Harutyunyan said.
"Over the last ten years, a rather serious development in the banking system has been registered in Artsakh, which has been essential for Artsakh's economic successes. The economic ambitions that we have in common will not be possible to implement if this content is not perceived by the banking system. In some ways, that content needs to be formed jointly. In this period of anti-crisis, we also use its experience when the representatives of the government, the banking system and the parliament sit at the same table and discuss the development of agriculture, overcoming the crisis, solving social problems," Pashinyan said, in particular, for his part.
Then the discussants conferred on the avenues for the expansion of cooperation between the financial and banking systems, the promotion of the activities of Armenia’s banks in Artsakh, the intensification of funding of business programs, and the fund of investment projects in various sectors of the economy.
The representatives of the banking system expressed readiness to focus on the initiatives of the governments of Armenia and Artsakh, and to be more extensively involved in the implementation of the programs, ensuring large and low-interest-rate measures for the market.