Իրանում մեկ օրվա ընթացքում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն աճել է 2311-ով, վարակվածների ընդհանուր թիվը գերազանցել է 131.6 հազարը: Այս մասին ուրբաթ հայտարարել է հանրապետության առողջապահության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Քիանուշ Ջահանփուրը:
«Կորոնավիրուսով վարակման նոր դեպքերի թիվը երկրում 2311 է կազմել: Դեպքերի ընդհանուր թիվը հասել է 131 652-ի», - մեջբերում է նրան ISNA-ն: Այսպիսով, արդեն հինգերորդ օրն անընդմեջ երկրում ավելի քան 2 հազար վարակման դեպք է գրանցվում:
Ջահանփուրը հավելել է, որ 24 ժամվա ընթացքում կորոնավիրուսով վարակված 51 հիվանդ է մահացել, «մահվան դեպքերի ընդհանուր թիվը 7.300 է»: Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ հանրապետությունում առողջացել է 102 276 մարդ: «Երկրում անցկացվել է կորոնավիրուսի ախտորոշման 763.913 թեստ»,- հայտնել է գերատեսչության ներկայացուցիչը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Մինչև մայիսի 2-ն Իրանում վարակի տարածման տեմպի ցածր ցուցանիշներ էին նկատվում: Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ մեկ օրում վարակվածների թիվը գագաթնակետին էր հասել մարտի 30-ի (3.186 դեպք), ինչից հետո այն սկսել էր նվազել եւ հասել էր նվազագույնը 802 դեպքի: Մայիսի 3-ից հետո այս ցուցանիշը կրկին սկսեց աճել:

Число заразившихся коронавирусом в Иране за сутки выросло на 2 311, общее количество инфицированных в превысило 131,6 тыс. Об этом сообщил в пятницу глава департамента по связям с общественностью Минздрава республики Киянуш Джаханпур.
«Количество новых случаев заражения коронавирусом в стране составило 2 311. Общее число заболевших достигло 131 652», - приводит его слова агентство ISNA. Таким образом, пятый день подряд в стране выявляется более 2 тыс. инфицированных.
Джаханпур добавил, что за 24 часа умер 51 пациент с коронавирусом, «общее количество летальных исходов составляет 7 300». По данным Минздрава, в республике выздоровели 102 276 человек. «В стране проведено 763 913 тестов на коронавирус», - отметил представитель ведомства, передает ТАСС.
До 2 мая в Иране наблюдалась тенденция к снижению темпов распространения инфекции. Согласно официальной статистике, число заразившихся за сутки достигло пика 30 марта (3 186 случаев), после чего начало снижаться и достигло минимума в 802 случая. После 3 мая этот показатель вновь начал расти.