Հայաստանի Ազգային ժողովում տեղ գտած բռնությունից հետո մենք քաղաքական գնահատականի էինք սպասում: Սակայն այն այդպես էլ չտրվեց: Ավելին՝ մեր կողմից քննադատությունն ընկալվեց որպես սադրանք: Այս մասին մայիսի 25-ին Ազգային ժողովում կայացած մամուլի ասուլիսում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության եւ նրա խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Նրա խոսքով՝ իշխող դաշինքի կողմից նման վարքով սադրանքը լեգիտիմացվեց: «Կարելի է արձանագրել, որ գործող իշխանությունն ամբողջությամբ շեղվել է հեղափոխության արժեքներից եւ ընդդիմության հանդեպ հարգանքից: Սա արդեն իրողություն է եւ գրանցված փաստ»,- շեշտեց Մարուքյանը:
Մեկնաբանելով իր եւ «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Սասուն Միքայելյանի միջեւ ծեծկռտուքի իրավաբանական կողմը՝ ԼՀԿ ղեկավարը նշեց, որ իրենք բացատրություն տալու համար հրավիրվել են Հատուկ քննչական ծառայություն, սակայն այնտեղ հրաժարվել են քրեական գործ հարուցել: «Իրավական գործընթացներ չեն իրականացվել օրենքի գերակայության ենթատեքստում: Եթե ընդդիմությունը բռնության է ենթարկվում, ապա ստացվում է, որ դա խնդիր չէ: Սակայն այլ կերպ կլիներ, եթե դա տեղի ունենար գործող իշխանության ներկայացուցչի հետ: Հիմա մենք, ըստ էության, գործ ունենք բռնության արդարացման հետ»,- ասաց «Լուսավոր Հայաստանի» ղեկավարը: Ընդ որում՝ նա հավաստիացրեց, որ իրենց անհնար է վախեցնել համանման քայլերով եւ ստիպել նահանջել սեփական քաղաքական գծից:

During a press conference at the National Assembly today, leader of Bright Armenia Party and head of the homonymous parliamentary faction Edmon Marukyan said the faction was waiting for a political evaluation following the brawl that took place in parliament, but there was no evaluation, and the faction’s criticism was viewed as sabotage.
According to him, by not giving a political evaluation, the ruling alliance legitimized sabotage. “It is safe to say that the incumbent authorities have completely deviated from the values of the revolution and are disrespecting the political opposition,” Marukyan stressed.
Commenting on the legal aspect of the brawl between him and deputy of the My Step Alliance Sasun Mikayelyan, Marukyan stated that even though he and Mikayelyan were summoned to the Special Investigation Service to give explanations, the Special Investigation Service refused to institute a criminal case. “Legal procedures weren’t implemented in the subtext of rule of law. If members of the opposition are exposed to violence, it turns out that this isn’t a problem. However, things would be different, if the same thing happened to the incumbent authorities. In essence, we’re dealing with justification of violence,” Marukyan said, adding that the incumbent authorities can’t intimidate the political party and force it to change its political course.