Ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից սպանված հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի հարազատները հուսով են, որ Եվրոպական դատարանը մայիսի 26-ին վճիռ կկայացնի Հունգարիայի եւ Ադրբեջանի դեմ, հայտնում է The Guardian-ը։
Գուրգեն Մարգարյանը սպանվել է 2004թ․ փետրվարին՝ Բուդապեշտում անգլերենի ուսուցման ՆԱՏՕ-ի ծրագրին մասնակցելու ժամանակ։
Հետագա դատական լսումների ընթացքում ադրբեջանցի սպա-մարդասպանը հաստատել է, որ իր գործողությունների դրդապատճառը եղել է ատելությունը Հայաստանի եւ հայերի հանդեպ՝ երկու երկրների միջեւ պատերազմի պատճառով, նշում է թերթը։
«Թեեւ այդ նողկալի միջադեպը տեղի է ունեցել 16 տարի առաջ, այն մինչ այժմ մնում է իմ հիշողության մեջ»,- նշում է սպա Հայկ Մակուչյանը, որի վրա նույնպես հարձակվել է Սաֆարովը Բուդապեշտում։ Նա եւ Մարգարյանի հարազատները գործով հայցվոր են հանդիսանում ՄԻԵԴ-ում։
Ինչպես նշում է The Guardian-ը, նրանք չեն սպասում ֆինանսական փոխհատուցում ոչ մի կառավարությունից։ «Մենք ձգտում ենք արդարության, այլ ոչ թե փոխհատուցման։ Մեզ համար կարեւոր է, որ ճանաչվեն կոպիտ խախտումները, վերջ դրվի անօրինականությանն ու կանխվի հայերի հանդեպ ատելությունը»,- նշել է Մակուչյանը էլեկտրոնային փոստով գրած իր նամակում։
Նազելի Վարդանյանը՝ հայցվորների փաստաբանը, նույնպես նշել է, որ Մարգարյանի ընտանիքը չի ուզում ֆինանսկան փոխհատուցում։ «Նրանք արդարություն են ուզում»,- ասել է նա։
Ինչպես նշում է թերթը, «տասնյակ հազարավոր մարդիկ են սպանվել 1990-ականների սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի տարածքի համար Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պատերազմում։ Կրակի դադարեցման որոշումը համաձայնեցված էր, սակայն այս շրջանում դեռեւս պարբերաբար տեղի են ունենում ռազմական գործողություններ։ Այն ժամանակվանից երկու երկրների միջեւ չկան դիվանագիտական հարաբերություններ եւ որեւէ զբոսաշրջային կապեր»։
Ըստ թերթի՝ «2004 թվականի սպանությունը ավելի է սրել լարվածությունը»։
2012թ․ օգոստոսի 31-ին Սաֆարովին արտահանձնել են Ադրբեջանին, որտեղ նրան անհապաղ ներում է շնորհվել, բարձրացրել են նրա կոչումը եւ նվերներ են տվել՝ տուն եւ 8 տարվա փոխհատուցում։
«Ադրբեջանի ամոթալի արարքը սպառնալիքի տակ է դնում ողջ Հարավային Կովկասի անվտանգությունը»,- Սաֆարովի ազատ արձակվելուց հետո նշել է այն ժամանակվա նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Հանցագործից հերոս սարքելն անթույլատրելի է»,- հավելել է նա։
Վարդանյանի խոսքերով՝ «մենք կուզեինք, որ դատարանը վճռեր, որ նրան հետ վերադարձնեին Հունգարիա կամ երրորդ երկիր, որպեսզի պատժի կրումն ավարտվեր, քանի որ Ադրբեջանում նրան հերոս են համարում»։
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական կենտրոնի տնօրեն Ֆիլիպ Լիչը , որը նույնպես ներկայացնում է հայցվորներին, նշել է, որ գործն ընդգրկում է նոր իրավական տարածք, եւ դատարանի որոշումը կարող է լուրջ հետեւանքներ ունենալ կալանավորների հոտագա փոխանցման համար։
«Ամբողջ աշխարհում բավական հաճախ մարդիկ ներման կամ համաներման են ենթարկվել քաղաքական պատճառներով, սակայն երբ պետությունը համաներում կամ ներում է շնորհում, դա հաճախ խախտում է մարդու իրավունքների ոլորտում նրանց պարտավորությունները»,- նշել է նա։
Հունգարիայի օմբուդսմենի 2012թ․ զեկույցում նշվում է, որ Հունգարիան չի խախտել որեւէ միջազգային նորմ, սակայն, այնուամենայնիվ հետեւություն է արվում, որ հունգարական կառավարությունը «ոչ բավարար զգույշ է եղել, երբ որեւէ երաշխիք չի պահանջել Ադրբեջանից»։
Որոշումն ընդունվել է այն բանից հետո, երբ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը այցելել է Բաքու։
«Ինչ վեչաբերում է Հունգարիային, ապա ես հակասական զգացումներ ունեմ՝ երախտագիտություն Հունգարիայի դատական իշխանության հանդեպ, որը բավական ուժեղ էր արդարադատության իրականացման մեջ․․․ եւ հիասթափություն՝ կապված մարդասպանի արտահանձնման հետ՝ ի հեճուկս դատական որոշումների եւ անպատժելիության մշտական ռիսկի»,- նշել է Մակուչյանը։

Родные армянского офицера Гургена Маргаряна, убитого топором азербайджанским офицером Рамилем Сафаровым надеются, что Европейский суд 26 мая вынесет решение против Венгрии и Азербайджана, передает The Guardian
Гурген Маргарян был убит в феврале 2004 года во время посещения программы НАТО по обучению английскому языку в Будапеште.
На последующем судебном процессе азербайджанский офицер-убийца утверждал, что его действие было мотивировано ненавистью к Армении и армянам из-за войны между двумя странами, отмечает издание.
«Хоть этот отвратительный инцидент произошел 16 лет назад, он все еще остается в моей памяти», - отметил офицер Айк Макучян, на которого также покушался Сафаров в Будапеште. Он и родственники Маргаряна являются заявителями по делу в ЕСПЧ.
Как отмечает The Guardian, они не ждут финансовой компенсации ни от одного правительства. «Мы стремились к справедливости, а не к компенсации. Для нас важно признать факт грубых нарушений, положить конец безнаказанности и предотвратить ненависть к армянам», - отметил Макучян в своем письме по электронной почте.
Назели Варданян, адвокат заявителей, отметила, что семья Маргаряна не хочет финансовой компенсации.  «Они хотят справедливости», - отметила она.
Как отмечает издание «десятки тысяч людей были убиты в ходе войны между Арменией и Азербайджаном в начале 1990-х годов за спорную территорию Нагорного Карабаха. Соглашение о прекращении огня было согласовано, но в этом районе все еще периодически происходят боевые действия. С тех пор между двумя странами нет дипломатических отношений, и никаких туристических связей».
Согласно изданию, «убийство 2004 года еще больше усилило напряженность».
31 августа 2012 года Сафарова экстрадировали в Азербайджан, где он был немедленно помилован президентом, повышен в звании и получил подарки – дом и жалованье за 8 лет.
«Позорный акт Азербайджана ставит под угрозу безопасность всего Южного Кавказа», - отметил тогдашний президент Армении Серж Саргсян вскоре после освобождения Сафарова.
«Создание героя из преступника недопустимо», - добавил Саргсян.
По словам Варданян, «мы бы хотели, чтобы суд постановил, чтобы он был переведен обратно в Венгрию или в третью страну, чтобы завершить приговор, потому что в Азербайджане его считают героем».
Филип Лич, директор Европейского центра защиты прав человека, который также представляет заявителей, отметил, что дело охватывает новую правовую территорию, и решение суда может иметь серьезные последствия для будущих случаев передачи заключенных.
«Во всем мире довольно часто люди помилованы или амнистированы по политическим причинам, но когда государства объявляют амнистию или помилование, это часто нарушает их обязательства в области прав человека», - отметил он.
В докладе венгерского омбудсмена в 2012 году было установлено, что Венгрия не нарушила каких-либо международных норм, но тем не менее сделан вывод о том, что венгерское правительство «было недостаточно осторожно, когда не потребовало каких-либо гарантий со стороны Азербайджана».
Решение было принято вскоре после того, как премьер-министр Венгрии Виктор Орбан посетил Баку.
«Что касается Венгрии, то у меня противоречивые чувства: благодарность к судебной власти Венгрии, которая была достаточно сильна в осуществлении правосудия… [и] разочарование в связи с экстрадицией убийцы вопреки судебным решениям и постоянному риску безнаказанности», - отметил Макучян.