Ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից սպանված հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի հարազատները հուսով են, որ Եվրոպական դատարանը մայիսի 26-ին վճիռ կկայացնի Հունգարիայի եւ Ադրբեջանի դեմ, հայտնում է The Guardian-ը։
Գուրգեն Մարգարյանը սպանվել է 2004թ․ փետրվարին՝ Բուդապեշտում անգլերենի ուսուցման ՆԱՏՕ-ի ծրագրին մասնակցելու ժամանակ։
Հետագա դատական լսումների ընթացքում ադրբեջանցի սպա-մարդասպանը հաստատել է, որ իր գործողությունների դրդապատճառը եղել է ատելությունը Հայաստանի եւ հայերի հանդեպ՝ երկու երկրների միջեւ պատերազմի պատճառով, նշում է թերթը։
«Թեեւ այդ նողկալի միջադեպը տեղի է ունեցել 16 տարի առաջ, այն մինչ այժմ մնում է իմ հիշողության մեջ»,- նշում է սպա Հայկ Մակուչյանը, որի վրա նույնպես հարձակվել է Սաֆարովը Բուդապեշտում։ Նա եւ Մարգարյանի հարազատները գործով հայցվոր են հանդիսանում ՄԻԵԴ-ում։
Ինչպես նշում է The Guardian-ը, նրանք չեն սպասում ֆինանսական փոխհատուցում ոչ մի կառավարությունից։ «Մենք ձգտում ենք արդարության, այլ ոչ թե փոխհատուցման։ Մեզ համար կարեւոր է, որ ճանաչվեն կոպիտ խախտումները, վերջ դրվի անօրինականությանն ու կանխվի հայերի հանդեպ ատելությունը»,- նշել է Մակուչյանը էլեկտրոնային փոստով գրած իր նամակում։
Նազելի Վարդանյանը՝ հայցվորների փաստաբանը, նույնպես նշել է, որ Մարգարյանի ընտանիքը չի ուզում ֆինանսկան փոխհատուցում։ «Նրանք արդարություն են ուզում»,- ասել է նա։
Ինչպես նշում է թերթը, «տասնյակ հազարավոր մարդիկ են սպանվել 1990-ականների սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի տարածքի համար Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պատերազմում։ Կրակի դադարեցման որոշումը համաձայնեցված էր, սակայն այս շրջանում դեռեւս պարբերաբար տեղի են ունենում ռազմական գործողություններ։ Այն ժամանակվանից երկու երկրների միջեւ չկան դիվանագիտական հարաբերություններ եւ որեւէ զբոսաշրջային կապեր»։
Ըստ թերթի՝ «2004 թվականի սպանությունը ավելի է սրել լարվածությունը»։
2012թ․ օգոստոսի 31-ին Սաֆարովին արտահանձնել են Ադրբեջանին, որտեղ նրան անհապաղ ներում է շնորհվել, բարձրացրել են նրա կոչումը եւ նվերներ են տվել՝ տուն եւ 8 տարվա փոխհատուցում։
«Ադրբեջանի ամոթալի արարքը սպառնալիքի տակ է դնում ողջ Հարավային Կովկասի անվտանգությունը»,- Սաֆարովի ազատ արձակվելուց հետո նշել է այն ժամանակվա նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Հանցագործից հերոս սարքելն անթույլատրելի է»,- հավելել է նա։
Վարդանյանի խոսքերով՝ «մենք կուզեինք, որ դատարանը վճռեր, որ նրան հետ վերադարձնեին Հունգարիա կամ երրորդ երկիր, որպեսզի պատժի կրումն ավարտվեր, քանի որ Ադրբեջանում նրան հերոս են համարում»։
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական կենտրոնի տնօրեն Ֆիլիպ Լիչը , որը նույնպես ներկայացնում է հայցվորներին, նշել է, որ գործն ընդգրկում է նոր իրավական տարածք, եւ դատարանի որոշումը կարող է լուրջ հետեւանքներ ունենալ կալանավորների հոտագա փոխանցման համար։
«Ամբողջ աշխարհում բավական հաճախ մարդիկ ներման կամ համաներման են ենթարկվել քաղաքական պատճառներով, սակայն երբ պետությունը համաներում կամ ներում է շնորհում, դա հաճախ խախտում է մարդու իրավունքների ոլորտում նրանց պարտավորությունները»,- նշել է նա։
Հունգարիայի օմբուդսմենի 2012թ․ զեկույցում նշվում է, որ Հունգարիան չի խախտել որեւէ միջազգային նորմ, սակայն, այնուամենայնիվ հետեւություն է արվում, որ հունգարական կառավարությունը «ոչ բավարար զգույշ է եղել, երբ որեւէ երաշխիք չի պահանջել Ադրբեջանից»։
Որոշումն ընդունվել է այն բանից հետո, երբ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը այցելել է Բաքու։
«Ինչ վեչաբերում է Հունգարիային, ապա ես հակասական զգացումներ ունեմ՝ երախտագիտություն Հունգարիայի դատական իշխանության հանդեպ, որը բավական ուժեղ էր արդարադատության իրականացման մեջ․․․ եւ հիասթափություն՝ կապված մարդասպանի արտահանձնման հետ՝ ի հեճուկս դատական որոշումների եւ անպատժելիության մշտական ռիսկի»,- նշել է Մակուչյանը։

Relatives of a murdered Armenian army officer killed with an axe by an Azerbaijani counterpart on a NATO training program in Budapest are hoping the European Court of Human Rights will hand down rulings against Hungary and Azerbaijan on Tuesday, The Guardian reports.
Gurgen Margaryan was murdered in February 2004 by Ramil Safarov, while both men were attending a three-month Nato English-language training course in the Hungarian capital.
At Safarov’s subsequent trial, he said he was motivated by hatred for Armenia and Armenians, due to the war between the two countries. He was jailed for life by the Budapest court. However, in 2012 Hungary sent Safarov back to Azerbaijan to complete his sentence. On arrival, he was promptly pardoned, released and given a hero’s welcome.
“Though this heinous incident happened 16 years ago, it still remains alive in my memories,” said Hayk Makuchyan, another Armenian officer on the course, whom Safarov had also wanted to kill. He and Margaryan’s relatives are the claimants in the current ECHR case. They are not seeking financial compensation from either government.
“We have sought justice rather than compensation. What matters to us is the acknowledgment of the fact of grievous violations, putting an end to impunity and the prevention of hatred against Armenians,” said Makuchyan, in emailed comments.
Nazeli Vardanyan, the claimants’ lawyer, said although Margaryan’s family were struggling for money, they made it clear they did not want financial compensation. “They only want justice,” she said.
The Guardian reports that tens of thousands of people were killed in a war between Armenia and Azerbaijan in the early 1990s over the disputed territory of Nagorno-Karabakh. A ceasefire was agreed but there is still periodic fighting in the area. Since then, the two countries have had no diplomatic relations and there are no travel links between them.
The 2004 murder further increased tensions.
When Safarov arrived back in Baku in 2012, he was given an official pardon by the president, Ilham Aliyev, a promotion in rank, a free apartment and back pay for the eight years he had spent in a Hungarian jail. He is believed to still be in active service with the Azerbaijani army.
“Azerbaijan’s shameful act seriously endangers the security of the entire south Caucasus,” said the then president of Armenia, Serzh Sargsyan, shortly after Safarov was released. “Making a hero out of a criminal is unacceptable.”
“Ideally, we’d like the court to order him transferred back to Hungary or a third country, to complete his sentence, because in Azerbaijan he is treated as a hero,” said Vardanyan.
Philip Leach, the director of the European Human Rights Advocacy Centre, which is also representing the claimants, said the case covered new legal territory and the court ruling could have profound consequences for future cases of prisoner transfers.
“It’s quite common around the globe that people are pardoned or amnestied for political reasons, but when states issue amnesties or pardons, it is often in breach of their human rights obligations,” he said.
A report by the Hungarian ombudsman in 2012 found Hungary had not infringed any international norms, but nevertheless concluded that the Hungarian government “was not sufficiently prudent when it did not require any guarantee from Azerbaijan”.
The decision came shortly after Hungary’s prime minister, Viktor Orbán, had travelled to Baku. The Hungarian government denied allegations of impropriety in the case.
“With regards to Hungary I have conflicting feelings: gratitude to the judiciary of Hungary, which was strong enough to administer justice … [and] disappointment for the extradition of a murderer against court decisions and persistent risks of impunity,” said Makuchyan, who now works in Armenia’s defence ministry.