Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը իր եւ խորհրդարանի պատգամավորների անունից, Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ, շնորհավորել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին:
«Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավորների եւ անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության տոն օրվա առթիվ:
1918թ-ի մայիսի 28-ին հայ ժողովրդի հավաքական կամքի եւ միասնության դրսեւորմամբ իրականություն դարձավ անկախ պետականությունը վերականգնելու հայոց դարավոր երազանքը:
Հանրապետության տոնն իր մեջ կրում է մայիսյան հաղթանակների խորհուրդը՝ վերածվելով հայ ազգի միասնականության եւ միաբանության լավագույն առհավատչյայի:
Երկրի եւ իշխանությունների առջեւ դրվող հրամայական խնդիրները տարբեր ժամանակահատվածներում տարբեր են լինում, սակայն միայն ժողովրդին է վերապահված սեփական հայրենիքի ճակատագրի տնօրենը լինելու իրավունքը: Այդ համատեքստում անգնահատելի է պատմական եւ քաղաքական վճռորոշ իրադարձությունների ժամանակ ինքնամիաբանվելու, հաստատակամ եւ միասնական քայլ անելու հայ ժողովրդի ձիրքը:
Մաղթում եմ, որ կուռ եւ միասնական լինի հայի անպարտ ոգին, միաբանություն եւ միասնականություն Հայկական երկու պետություններին եւ աշխարհասփյուռ հայությանը:

Speaker of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) National Assembly (NA), Artur Tovmasyan, congratulated the speaker of the NA of Armenia, Ararat Mirzoyan, on First Republic Day. The congratulatory message reads as follows, in particular:
"On May 28, 1918, the Armenians’ centuries-old dream of restoring the independent state became a reality with the collective will of and manifestation of unity by the Armenian people.
The Republic celebration bears in itself the message of the victories in May, becoming the best pledge of the unanimity and unity of the Armenian nation.
Only the people have the right to be the master of the destiny of their homeland. In this context, the Armenian people’s skill to self-unite, to take a firm and united step during crucial historic and political events is invaluable.”