Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը համաշխարհային առաջնորդներին կոչ է արել վերանայել միջազգային կազմակերպություններին, ինչպիսին են Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը, հետագա աջակցության տրամադրման հարցը՝ կորոնավիրուսի համավարակից հետո վերականգնումն արագացնելու համար։
Ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի կողմից կազմակերպված համաշխարհային առաջնորդների տեսակոնֆերանսին՝ նա նշել է, որ երկրները պետք է ավելի շատ միջոցներ տրամադրեն Արժույթի միջազգային հիմնադրամին, որպեսզի օգնեն կարճաժամկետ ֆինանսական դժվարություններ կրող պետություններին։
«ԱՄՀ-ին տրվող լրացուցիչ միջոցները նույնպես կարող են դիտարկվել, երբ խոցելի պետությունների իրացվելիությունը ապահովելու անհրաժեշտություն է առաջանում,- ասել է նա,- Այսպիսով, կարելի է մտածել ԱՄՀ-ին փոխառության հատուկ իրավունքների տրամադրումն ըդլայնելու մասին»։

Канцлер Германии Ангела Меркель призвала мировых лидеров рассмотреть вопрос о предоставлении дальнейшей поддержки международным учреждениям, таким как Организация Объединенных Наций и Всемирная организация здравоохранения, для ускорения восстановления после пандемии коронавируса.
Выступая на организованной ООН видеоконференции мировых лидеров, она отметила, что страны должны выделить больше средств Международному валютному фонду, чтобы помочь государствам, испытывающим краткосрочные финансовые трудности.
«Дополнительные меры МВФ также могут быть рассмотрены, когда возникнет необходимость в короткие сроки обеспечить ликвидность уязвимых государств», - сказала она. «Таким образом, можно было бы подумать о расширении выделения специальных прав заимствования МВФ».