Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը համաշխարհային առաջնորդներին կոչ է արել վերանայել միջազգային կազմակերպություններին, ինչպիսին են Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը, հետագա աջակցության տրամադրման հարցը՝ կորոնավիրուսի համավարակից հետո վերականգնումն արագացնելու համար։
Ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի կողմից կազմակերպված համաշխարհային առաջնորդների տեսակոնֆերանսին՝ նա նշել է, որ երկրները պետք է ավելի շատ միջոցներ տրամադրեն Արժույթի միջազգային հիմնադրամին, որպեսզի օգնեն կարճաժամկետ ֆինանսական դժվարություններ կրող պետություններին։
«ԱՄՀ-ին տրվող լրացուցիչ միջոցները նույնպես կարող են դիտարկվել, երբ խոցելի պետությունների իրացվելիությունը ապահովելու անհրաժեշտություն է առաջանում,- ասել է նա,- Այսպիսով, կարելի է մտածել ԱՄՀ-ին փոխառության հատուկ իրավունքների տրամադրումն ըդլայնելու մասին»։

German Chancellor Angela Merkel urged world leaders to consider providing further support to international agencies, such as the United Nations and the World Health Organization, to speed recovery from the COVID-19 pandemic, Reuters reported.
Speaking at an UN-sponsored video conference of world leaders, she also noted that countries should allocate more funds to the International Monetary Fund to help states experiencing short-term financial difficulties.
“Additional IMF measures might also be considered when it becomes necessary to, at short notice, secure the liquidity of vulnerable states,” she said.
“Thus it might be conceivable to consider an increased allocation of special drawing rights of the IMF.”